מוסדות לימודים

לימודי ווטרינריה

תואר בווטרינריה

וטרינריה הוא מקצוע מאוד מספק עבור אדם הנהנה ממתן טיפול לבע"ח, אך זה לא פשוט להתקבל להיות וטרינר. למעשה הקושי בהגשמת החלום שכזה מתחיל כבר בתנאי הקבלה ללימודי הווטרינריה. רק בוגרי תואר ראשון (בתחומי מדעי החיים, חקלאות, רפואה) ממוסד אקדמי מוכר בישראל יכולים להגיש את מועמדותם. עולם החיות הוא מעניין ומגוון, ולהיכנס לתוכו זו בהחלט חוויה. ווטרינרים רבים יספרו לכם על ההרגשה הנפלאה שהם מרגישים לאחר שטיפלו בחיה חולה ופצועה, ועל הכרת התודה מצידה ומצד בעליה. ד"ר דוליטל הוא הגיבור האהוב עליך מילדותך? רוצה ללמוד כיצד לעזור לבע"ח ולרפא את מכאוביהם? לימודי וטרינריה לתואר זה המסלול עבורך! רפואה וטרינרית עוסקת באבחון, טיפול וריפוי בעלי חיים. היא חיונית לגידול בעלי חיים בתחום החקלאות, לשמירה על בריאות בעלי החיים ולמניעת התפתחות מגיפות ומחלות בבעלי חיים. בימינו אנו בעלי החיים מקבלים טיפולים חדשניים ומתקדמים הכוללים שירותי רפואת שיניים וכירורגיה לצד טיפול הורמונלי ואנטיביוטי.

 

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי ווטרינריה - מידע כללי

שורשי הרפואה הווטרינרית עתיקים מאד - ניתן למצוא רישומים מאז ימי סין העתיקה העוסקים ברפואת סוסים. נתגלו כתבים סיניים עתיקים רבים העוסקים ברפואת סוסים החל משנת 221 לפני הספירה. בכתבי רפואת הסוסים הסינית הופיעו שרטוטים מדויקים של אנטומית סוסים וכן הוראות לדיקור לסוסים. יש הטוענים כי הסינים ביצעו אקופונקטורה לסוסים אפילו לפני שהחלו לבצע טיפולים אלה על בני אדם, עובדה המדגישה את חשיבות הסוס בסין העתיקה.

בתקופת הרפובליקה הרומית המליץ קאטו על תרופה למחלת שחין הצאן. הסופר הרומי קולומלה טען כי מוטב לרפא פצעים דלקתיים של חיות בניתוח ולא בתרופות ואז לרחוץ את הפצע בשתן שוורים ולחבוש אותו בתחבושת. בעלי החיים הם חלק משמעותי בחיי בני האדם בעולם המודרני והמסורתי ולפיכך הוטרינר פועל לשיפור חייהם, בריאותם ורווחתם. אחריות הוטרינר נרחבת עד מאד והוא אמון על דאגה לחיות המחמד והמשק בכל הקשור לפיקוח על איכות ובטיחות אספקת המזון ושמירה על בריאות הציבור מפני מחלות העשויות לעבור מבעלי חיים לאדם.

ללמוד להיות וטרינר - מה עושים בלימודי ווטרינריה?

וטרינר - חיות מחמד - וטרינר המתמחה בחיות בית מטפל בחיות מחמד נפוצות, עיקר התמחותו מכוונת לכלבים וחתולים אך לעתים גם מכרסמים, זוחלים ותוכים. וטרינר בעל התמחות בחיות מחמד עובד בדרך כלל במרפאות פרטיות או בעמותות לבעלי חיים.
וטרינר - חיות אקזוטיות וחיות בר - וטרינרים הנדרשים לידע רחב בניסיון עם מספר גדול ומגוון של חיות בית אקזוטיות כמו תוכים, איגואנות, צבים, צ'ינצ'ילות, נחשים ועוד. וטרינרים בדרך כלל בגני חיות, רשויות הטבע.
וטרינר - חיות משק - התמחות הכוללת לרוב טיפול בחיות משק כמו פרות, כבשים וחזירים. התמחות הכוללת עבודה וטיפול בתוך משקים חקלאיים או תחת שירות וטרינרי המפקח על גידול חיות המשק.
וטרינר - סוסים - התמחות הכוללת טיפול בסוסים הינה נפרדת במרבית המקרים מזו של שאר חיות המשק. הוטרינרים בדרך כלל מועסקים בחוות גדולות או נעים בין החוות והמשקים בהם מוחזקים הסוסים.

ללמוד וטרינריה - מגוון מסלולי התמחות 

בדומה לרפואה הומנית, גם ברפואה הווטרינרית קיימים מסלולי התמחות שונים. אורך התמחות נע בין שלוש לארבע שנים ובסופה מבחן מסכם. רק לאחר מעבר המבחן בהצלחה, מוגדר הוטרינר כ"וטרינר מומחה" בתחומו. תחומי ההתמחות ברפואה הוטרינרית כוללים:

כירורגיה - התמחות בניתוחים לבעלי חיים, כאשר ניתן לבחור בהתמקדות בחיות בית, חיות משק וחיות אקזוטיות. וטרינרים כירורגים מומחים מספקים את שירותיה למרפאות פרטיות או בבתי חוליים וטרינריים.

רפואה פנימית - הרפואה הפנימית עוסקת באבחון ובטיפול במחלות שבדרך כלל אינן דורשות התערבות ניתוחית (כגון מחלות אנדוקריניות, מחלות כבד וכו').

רפואת חירום וטיפול נמרץ - מטרתה טיפול מיידי לבעלי חיים במצב חירום ומעקב צמוד לחולים במצב קריטי.

נוירולוגיה - וטרינרים המטפלים במחלות של מערכת העצבים.

קרדיולוגיה - התמחות ברפואה וטיפול במחלות לב.

דרמטולוגיה - וטרינרים המתמחים בטיפול במחלות עור.

אופתלמולוגיה - טיפול במחלות עיניים בבעלי חיים.

אונקולוגיה - וטרינרים המתמחים בטיפול בסרטן.

רדיולוגיה (הדמיה) - וטרינרים המתמחים בביצוע ופענוח בדיקות הדמיה כגון רנטגן, אולטראסאונד, CT או MRI.

לימודי המשך בנושא

לא כל הווטרינרים יטפלו בחיות, חלקם יעסקו במחקר. וטרינרים בתחום המחקר היו הראשונים לבודד זני סלמונלה וגורמי מחלה אחרים. הם גם עזרו לטיפול במלריה ובקדחת הצהובה, ויצרו חומר מונע קרישה שמשמש לטיפול בחולי לב אנושיים כמובן. הם הגדירו ופיתחו טכניקות ניתוחיות לטיפול בבני אדם, כמו החלפת מפרק הירך והשתלות איברים.

לימודי תואר שני M.Sc ברפואה ווטרינרית משולבים בחוג המשותף למדעי בעלי החיים ווטרינריה. הסטודנטים במסלול זה נדרשים לקיים את כל חובות המוסמך הנהוגות הכוללות קורסי מוסמך, עבודת מוסמך ובחינת גמר.

תעודת סיום לבוגרי לימודי ווטרינריה

בתום לימודי ווטרינריה זוכים הבוגרים בתואר דוקטור לווטרינריה. לאחר מכן ניתן להמשיך ללימודי רפואה, לימודים מתקדמים בווטרינריה ולימודי מנהל מערכות בריאות.

מה עושים עם תואר בלימודי ווטרינריה

לאחר סיום התואר תוכלו לעסוק ברפואה באופן פרטי ולטפל בחיות קטנות, בסוסים, בחיות משק ובעדרים. כמו כן, תוכלו להשתלב בתפקידים העוסקים בבריאות הציבור במוסדות רפואיים ובתעשייה, וכן יהיה באפשרותכם להצטרף לסגלי הוראה.

תכנית לימודים של התואר בווטרינריה

התכנית ללימודי וטרינריה מרכזת ומקנה ידע נרחב בתחום הוטרינרי הנוגע לבריאותם ורווחתם של בני אדם, חיות מחמד, חיות המשק וחיות הבר.

במהלך הלימודים לרפואה וטרינרית יחשפו הסטודנטים לידע נרחב במקצועות הקדם קליניים והקליניים תוך כדי הרצאות פרונטליות ותוך תרגול מעשי של המיומנויות הנדרשות לאבחון וטיפול בבעלי חיים.

מטרת לימודי הוטרינריה

בוגרי המסלול יהיו זכאים לקבל רישיון לעסוק ברפואה וטרינרית ממנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות שיאפשר להם להשתלב במגוון מקצועות הרפואה הווטרינרית הקלינית וכן במחקר הווטרינרי, הרפואי והביולוגי בארץ ובעולם. הלימודים לרפואה ווטרינרית מוצעים במסלול משולב לתואר דוקטור לרפואה וטרינרית (DVM) , ומוסמך (.M.Sc) או דוקטור לפילוסופיה (.Ph.D) ומתקיימים במסגרת החוג המשותף לבעלי חיים ווטרינריה.

התכניות המשולבות מעודדות את הסטודנטים לווטרינריה להשתלב בתחומי המחקר הוטרינרי. מטרת התכנית היא להכשיר אנשי מקצוע בעלי ידע מעמיק ונרחב בכל היבטי הרפואה הוטרינרית המודרנית, הקלינית ובמחקר הבסיסי והיישומי.

תנאי הרשמה וקבלה - למי לימודי וטרינריה מתאימים?

תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בארץ באחד מהתחומים הבאים: חקלאות, רפואה, רפואת שיניים, מדעים ביו-רפואיים מדעי המעבדה הרפואית, רוקחות, ביוטכנולוגיה, פסיכוביולוגיה, מדעי הטבע, מדעי הים והנדסה ביו רפואית, בציון ממוצע 85 לפחות, ובציון 80 לפחות במספר קורסים כמו אימונולוגיה, ביוכימיה, ביולוגיה, גנטיקה ועוד.

- ציון פסיכומטרי 600 לפחות.

- פטור באנגלית

- פטור בעברית

- אזרחות ישראלית

- ניסיון מעשי – המועמדים למסלול נדרשים להוכיח להוכיח ניסיון מעשי בעבודה עם בעלי חיים.

מהו משך זמן הלימודים לתואר וטרינר?

בישראל מוצעים מסלולים ללימודי וטרינריה אך ורק לבוגרי תואר ראשון במדעי הטבע. משך זמן לימודי הווטרינריה הוא ארבע שנים. משך הלימודים בישראל הוא שבע שנים, ואילו במדינות אחרות הלימודים אורכים בין חמש לשש שנים.

שירות אישי חינם
לימודי ווטרינריה
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?