מוסדות לימודים
מכללת אוהלו בקצרין
מכללת אוהלו בקצרין
מכללה אקדמית לחינוך ולספורט
מיקום בארץ: קצרין
מכללת אורנים לחינוך
מכללת אורנים לחינוך
הפקולטה לחינוך
מיקום בארץ: קריית טבעון
מכון לנדר בירושלים
מכון לנדר בירושלים
אקדמיה בהתאמה אישית
מיקום בארץ: ירושלים
המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
אקדמיה לעניין
מיקום בארץ: עמק הירדן
מכללת לוינסקי לחינוך
מכללת לוינסקי לחינוך
הכשרת מורים
מיקום בארץ: תל אביב

לימודי יהדות

תואר ראשון ביהדות ומחשבת ישראל

לימודי יהדות הם שם כללי המקיף מספר תחומים בנושא, כמו מקרא, תלמוד ומחשבת ישראל. לדת היהודית מסורת תרבות ורוחנית מפוארת, ולימודי תואר ראשון ביהדות ומחשבת ישראל נועדו להכרה של מושגי היסוד, התחומים השונים ביהדות, ויכולת ניתוח והבנה ברמה אקדמית של התנ"ך, התלמוד, המשנה, ושאר הספרים הנמצאים בארון הספרים היהודי.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון ביהדות, מקרא ומחשבת ישראל - מידע כללי

לימודי יהדות לתואר ראשון הינם רב תחומיים ומקיפים תחומי עניין רבים, כמו גיאוגרפיה, היסטוריה, המזרח התיכון, ארץ ישראל, לשון, בלשנות, ספרות, משפט עברי, ארכיאולוגיה וסוציולוגיה. כל מי שמתעניין בדת היהודית ובמקורותיה יכול למצוא עניין בלימודי יהדות ומחשבת ישראל, ואכן, לא רק דתיים לומדים מסלול זה.

לימודי מחשבת ישראל עוסקים בכלל האמונות והדעות ביהדות, אופן התפתחותם, והקשרים הפילוסופיים והדתיים עם דתות אחרות, והם מתחלקים לארבעה תחומים. המחשבה היהודית בתקופת המשנה והתלמוד, פילוסופיה יהודית בימי הביניים, קבלה וחסידות, והמחשבה היהודית בעת החדשה. כל תחום כולל סקירה היסטורית של התרבות היהודית באותה תקופה, ומתעמק בפילוסופיה הדתית הרלוונטית.

מקרא הוא שם נוסף לתנ"ך, ולימודי המקרא מקנים ידע רב על עולם המקרא, התרבות שהייתה אז, והשפעתו על כלל היצירה היהודית לאורך הדורות. לימודי המקרא כוללים את חקר הספרות המקראית בעת החדשה, לשון המקרא ולשונות קרובות, פרשנות יהודית, תרגומים עתיקים, אמונות ודעות, דתות ותרבויות המזרח הקדום, היסטוריה של תקופת המקרא, מקומו של המקרא בתולדות ובתרבות של עם ישראל, ועוד.

לימודי התלמוד, מנגד, דנים בספרות התורה שבעל פה בתקופת חז"ל ובתקופה הבתר תלמודית. לימודים אלה כוללים את התוספתא, התלמוד הבבלי, התלמוד הירושלמי, מדרשי ההלכה והאגדה, וספרות הגאונים והראשונים. לימודי התלמוד לתואר ראשון מפרשים את המקורות בהתאם לתקופה, חוקרים את מקורותיהם, וכיצד האמונות והדעות המשתקפים במקורות באים לידי ביטוי בחיינו כיום.

ללמוד תואר ראשון במחשבת ישראל, יהדות ומקרא - מסלולי הלימוד

תואר ראשון בלימודי יהדות ומחשבת ישראל לתואר ראשון, כמו רוב החוגים, אפשרי במסגרת של מסלול חד חוגי, כלומר 96 שעות בתחום זה, ושאר השעות הנחוצות במסגרת לימודי חוג אחר. מסלול דו חוגי מאפשר לשלב את לימודי יהדות ועם ישראל עם חוג נוסף, ובמקרה זה הסטודנט נדרש ללמוד כל מסלול בהיקף של 52 שעות.

לימודי מדעי היהדות, מקרא ומחשבת ישראל לתואר ראשון - משך הלימודים והתעודה

לימודי יהדות ומחשבת ישראל אורכים שלוש שנים, ומזכים בתעודת תואר ראשון B.A במקרא, תלמוד, או מחשבת ישראל.

ללמוד מחשבת ישראל, מקרא ויהדות לתואר ראשון - מה כדאי לבדוק לפני שנרשמים?

ניתן ללמוד את התחום במוסדות אקדמיים בכל הארץ, אך כל מוסד מציע תוכנית לימודים בעלת דגשים שונים, ומומלץ לשים לב להבדלים. דברים נוספים שכדאי לבדוק הם רמת הסגל האקדמי ואיכות הלימודים, גובה שכר הלימוד, והמלגות המוצעות לסטודנט. תנאי הקבלה לחוג לימודי יהדות ומחשבת ישראל, כמו כל מדעי הרוח, אינם גבוהים, אך הדבר מצביע על ביקוש נמוך ולא משקף את רמת הלימודים.

לימודי מדעי היהדות לתואר ראשון - מקרא, תלמוד ומחשבת ישראל - מה עושים בסיום הלימודים?

לימודי יהדות ומחשבת ישראל, כמו שאר המקצועות במדעי הרוח, אינם מזכים במקצוע מעשי. ניתן לשלב במסגרת לימודי התואר הראשון גם תעודת הוראה, דבר המאפשר לעבוד בהוראה במסגרות החינוך השונות. בנוסף ניתן לעסוק בחינוך יהודי בארץ או בחו"ל, מטעם הסוכנות היהודית, תנועות נוער שונות, משרד הקליטה, או גופים פרטיים אחרים.

לימודי תואר ראשון הם רק ההתחלה, ורבים מבוגרי החוג ליהדות ומחשבת ישראל ממשיכים בלימודים אקדמאיים לתארים מתקדמים. התמקדות בלימודי ארץ ישראל, לימודי היסטוריה של עם ישראל, לימודי פולקלור או לימודי שואה מהווים המשך טבעי לתואר הראשון, אך ניתן ללמוד גם על דתות ותרבויות נוספות. כמובן שניתן להמשיך ללימודי תואר מתקדמים גם בתחום שונה לחלוטין, ובמקרה לימודי התואר הראשון יזקפו לזכות הסטודנט, ויקצרו את משך הזמן הדרוש ללימודי תואר נוסף. כדאי לדעת שכיום ישנן מכללות דתיות, חרדיות ותורניות, המאפשרות ללמוד יהדות ומחשבת ישראל באווירה תורנית.

אוניברסיטאות המציעות לימודי תואר ראשון ביהדות ומחשבת ישראל

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
האוניברסיטה העברית בירושלים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת בר אילן
האוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי חינם
לימודי יהדות
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?