לימודי תואר ראשון - כל המסלולים לתואר ראשון

תואר ראשון הינו תנאי קבלה בסיסי למקומות עבודה רבים כיום, וכיום ישנו מגוון רחב של אוניברסיטאות ומכללות המאפשרות לכל אדם לרכוש השכלה אקדמית ולפתוח אפשרויות תעסוקה חדשות. לימודי תואר ראשון מוצעים בקשת רחבה של מקצועות, על מנת לקנות השכלה גבוהה ולהשתלב במגוון מקומות תעסוקה.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

תואר ראשון הינו ראשית הדרך האקדמית, ומשום כך מומלץ לערוך תהליך חיפוש לימודים נרחב טרם ההחלטה מה והיכן ללמוד. לימודי תואר ראשון מוצעים במגוון רחב של מסלולים ותחומי עניין, ומשום כך כדאי ראשית להתמקד בתחום הלימודים העיקרי, ריאלי או הומניסטי. על הבחירה להתחשב במצב שוק התעסוקה, אך כמובן שגם בנטיות הלב של הסטודנט לעתיד. בחירה נוספת היא במסלול לימודי תואר ראשון חד חוגי, או לימודי תואר ראשון דו חוגי. מסלול דו חוגי ללימודי תואר ראשון פירושו התמקדות בתחום לימודים אחד, ואילו מסלול חד חוגי פירושו בחירה בשני תחומי לימוד במהלך לימודי תואר ראשון. חשוב לציין כי ישנם מקצועות מסוימים, דוגמת לימודי הנדסה או מדעי המחשב לתואר ראשון אשר אינם מוצעים במסלול חד חוגי בלבד.

תנאי קבלה של לימודי תואר ראשון משתנים במידה ניכרת בין תחומי הלימוד השונים, כמובן, אך חשוב לציין כי דרישות הסף מצביעות יותר על הביקוש ללימודים ולא על רמת הקושי. ככלל, מדעי הרוח מציבים דרישות קבלה נמוכות יחסית, ואילו מדעי הרפואה, ההנדסה ומדעי המחשב מציבים תנאי קבלה גבוהים במיוחד. במידה ולא עומדים בחלק או בכל תנאי הקבלה, אפשר לעשות קורס הכנה לפסיכומטרי, לשפר את ציוני הבגרות, או להשתלב במסלול מכינה קדם אקדמית על מנת להעלות את הסיכוי להתקבל.

לימודי תואר ראשון מוצעים כיום בקשת רחבה של תחומים, כאשר התואר והתעודה המתקבלים משתנים בהתאם לנושא הלימודים. תואר ראשון ברוב המקצועות נקרא B.A. (קיצור של Bachelor of Arts, בוגר באמנות). לימודי מדעי החיים מזכים בתעודת בוגר במדעים או B.Sc או B.S. (קיצור של Bachelor of Science) או לעתים בוגר במדעים או B.Tech. (קיצור של Bachelor of Technologies). לימודי חינוך לתואר ראשון מקנים תעודת B.Ed (קיצור של Bachelor of Education). תואר ראשון בעיצוב נקרא B.Des. (קיצור של Bachelor of Design), ואילו תואר ראשון באדריכלות נקרא בוגר בארכיטקטורה או B.Arch. (קיצור של Bachelor of Architecture), כאשר תואר ראשון במשפטים נקרא LL.B (קיצור של Bachelor of Law). 

חשוב לציין כי משמעות שמות התארים משתנה לעיתים בין מוסדות הלימוד השונים, וכן בין מדינות. בישראל משמעות התארים נקבעת על פי המוסד האקדמי המעניק את התואר, ומומלץ לבדוק כי המסלול המבוקש בו מעוניינים הוא תחת פיקוח ואישור של המועצה להשכלה גבוהה. כיום ישנן מכללות אשר אינן מפוקחות על ידי המועצה להשכלה גבוהה ואינן מוסמכות להעניק תואר ראשון אקדמי, אך אין בכך כדי להעיד על רמת הלימודים במקום או על איכות הלימודים וההכשרה המקצועית. עם זאת, מתעניינים בלימודי תואר שני צריכים לבדוק זאת, מאחר ויש הכרח להציג תעודת תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר כחלק של תנאי קבלה.

לימודי הנדסה לתואר ראשון נוגעים לתחומים רבים בחיים המודרניים, ומסייעים בפיתוח של התפתחויות טכנולוגיות רבות. הנדסת תעשייה וניהול הינו תחום כללי יחסית, ועל כן מאפשר להתפתח מבחינה מקצועית לאפיקים רבים. לימודי מדעי המחשב לתואר הראשון מקנים את הידע הדרוש על מנת להשתלב בעולם ההיי טק, ואילו לימודי הנדסת בניין מכשירים לתכנון והקמה של מבנים שונים בתעשייה האזרחית. לימודי הנדסה לתואר ראשון אורכים בדרך כלל ארבע שנים, ומזכים בתואר B.Sc מוסמך למדעים.

מדעי החברה הינם תחום נרחב, אשר עוסק בחקר החברה האנושית ממגוון אספקטים. תואר ראשון במדעי המדינה חוקר את ההתנהגות הפוליטית והציבורית ברמת המדינה, ואילו לימודי יחסים בין לאומיים עוסק בקשרים החברתיים והכלכליים בין מדינות שונות. פסיכולוגיה מתמקדת בחקר הנפש וההתנהגות, ובודקת את התנהגות הפרט הבודד בחברה. לעומת זאת, לימודי סוציולוגיה לתואר ראשון מקנים כלים מקצועיים לחקר וניתוח של ההתנהגות האנושית על כל רבדיה.

לימודי חינוך והוראה לתואר ראשון מכשירים לשם הוראה בבתי ספר בכל שכבות הגיל ובמגוון התמחויות, בהתאם לבחירת המורה לעתיד, ואורכים בדרך כלל ארבע שנים. ניתן לבחור בין לימודי הוראה לחינוך מיוחד, חינוך לגיל הרך, חינוך לבתי ספר יסודיים וחינוך לבתי ספר על יסודיים. בנוסף ללימודי הוראה, כל סטודנט נדרש להתמחות בתחום ספציפי, דוגמת הוראת אנגלית, הוראת מדעים, הוראת אמנות, ועוד. בנוסף, מסלול לימודי תואר אקדמי למורים בפועל אורך שנה עד שנתיים, במסלול מקוצר. לימודי חינוך והוראה לתואר ראשון מזכים בתעודת B.Ed..

לימודי רפואה ורווחה לתואר ראשון כוללים קשת רחבה של מקצועות, החל מלימודי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, דרך לימודי רנטגנאות ודימות, ועד לימודי קלינאות תקשורת, רוקחות, רפואה מערבית או רפואה משלימה. משך לימודי תואר ראשון בתחום זה נע בין שלוש עד שבע שנים, בהתאם לתחום הלימודים. לימודי רפואה ורווחה הינם מרתקים ומאתגרים, אך מציבים בדרך כלל תנאי קבלה גבוהים, ומעמידים את הסטודנטים בפני עומס רב בלימודים. לימודי תואר ראשון ברפואה ורווחה מזכים בתעודת B.P.T, B.O.T, B.SN, או B.Sc בהתאם למסלול הלימודים.

לימודי מדעי הרוח לתואר ראשון הינם אפשרות נפוצה בקרב סטודנטים המעוניינים להעשיר את עולמם, ומהווים שילוב פופולארי יחד עם לימודי מדעי החברה לתואר ראשון. פילוסופיה, אשר חוקרת את הדרך בה האדם תופש את העולם, הינה קרוב לוודאי תחום מדעי הרוח המוכר ביותר, אך ישנם תחומים נוספים. היסטוריה חוקרת ומתעדת את העבר, בעוד שלימודי לשון ובלשנות מנתחים את השפה הכתובה והדבורה. לימודי ספרות נחשבים לתחום במדעי הרוח, וכך גם לימודי ארכיאולוגיה, לימודי פולקלור, ותחומים נוספים. לימודי מדעי הרוח לתואר ראשון אורכים בדרך כלל שלוש שנים, ואינם מציבים תנאי קבלה גבוהים במיוחד, אך אינם נחשבים למעשיים ולא פותחים אפשרויות תעסוקה רבות.

לימודי אמנות או עיצוב לתואר ראשון אורכים שלוש עד ארבע שנים, ומוצעים במסלול דו חוגי או במסגרת חד חוגית. במהלך לימודי תואר ראשון באומנות הסטודנטים נחשפים לתחומי אמנות מגוונים ודרכי יצירה שונות. נוסף על התוכן התיאורטי, לימודי אמנות כוללים בדרך כלל חלק מעשי, המאפשר לפתח את היכולות היצירתיות של הסטודנטים. לימודי עיצוב פנים, קולנוע, מחול, עיצוב אופנה ולבוש, מוסיקה, אדריכלות וארכיטקטורה ולימודי תיאטרון הם רק חלק מהתחומים המוצעים למתעניינים בלימודי תואר ראשון באמנות ועיצוב. לימודי תואר ראשון באמנות ועיצוב מזכים בתעודת BMus. ,B.Des. ,B.F.A, או B.Arch בהתאם למסלול הלימודים.

אפשרות חדשה ומרתקת הינה שילוב בין שני תחומי לימוד, דבר המאפשר לרכוש ידע רב תחומי ופותח אפשרויות תעסוקה רבות במיוחד. לימודי ניהול ופסיכולוגיה, לימודי כלכלה ופסיכולוגיה, לימודי מדעי המדינה וכלכלה, לימודי משפטים וכלכלה, או לימודי היסטוריה ומדעי המדינה לתואר ראשון הינם השילובים המבוקשים ביותר, אך כמובן שניתן לבחור כמעט כל שני תחומים העולם על הדעת.

שירות אישי חינם
לימודי תואר ראשון - כל המסלולים לתואר ראשון
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?