מוסדות לימודים
המכללה האקדמית גליל מערבי
המכללה האקדמית גליל מערבי
לימודי תואר ראשון בלימודי מידע
מיקום בארץ: עכו
המכללה האקדמית בית ברל
המכללה האקדמית בית ברל
לימודי ניהול מידע וידע
מיקום בארץ: כפר סבא

לימודי ספרנות ומידענות

תואר ראשון בספרנות ומידענות

ספרנות ומידענות עוסקים בתחום המרתק והחשוב מכולם, ניהול משאבי ידע בצורה נכונה. לימודי ספרנות ומידענות לתואר ראשון מכשירים ספרנים ומידענים שישתלבו במגוון תפקידים מקצועיים ומאתגרים, וישתמשו במיטב האמצעים הטכנולוגיים הקיימים כיום.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בספרנות ומידענות - מידע כללי

מידענות וספרנות הינם שני תחומים מקבילים ומשיקים, אשר השילוב הייחודי בין שניהם מקנה הכשרה מקיפה בכל הנוגע לניהול וארגון ידע. מידענות עוסקת בחיפוש ידע, ואילו ספרנות עוסקת בארגון, שימור וניהול כלל הידע. ספרנות כיום פירושה לא רק ספרים מאובקים, אלא כוללת גם שימוש באינטרנט ומאגרי מידע מקוונים, וכלי העבודה הבסיסי ביותר כיום הוא המחשב.

לימודי ספרנות ומידענות מכשירים את הסטודנטים לתואר ראשון להכיר ולהתמצא בשיטות העבודה השונות בתחום, דבר המאפשר להיות יעילים ומעודכנים. הודות לכלים המקצועיים המתקדמים הנרכשים במהלך לימודי תואר ראשון במידענות וספרנות, הבוגרים יודעים כיצד לחפש ולמצוא במהירות וביעילות מידע גולמי, ולאחר מכן למיין ולבחור מתוכו את המידע הרלוונטי. תחום עיסוק נוסף הוא ארגון ועיבוד של המידע, כך שיוגש למבקש בצורה קריאה ונגישה. לשם כך יש לפתח מיומנות בניווט בין מאגרי הידע, בשליפה של מידע ספציפי בעזרת שימוש בתוכנות חיפוש מתוחכמות. ספרנות ומידענות דורשים מהעוסק בהן, מעבר ליכולת תקשורתית וגישה למחשבים, גם השכלה רחבה והבנה חברתית.

ללמוד תואר ראשון במידענות וספרנות - משך הלימודים והתעודה

לימודי ספרנות ומידענות אורכים שנתיים עד שלוש, ומזכים בסופם בתעודת בוגר תואר ראשון B.A בספרנות ומידענות.

לימודי מידענות וספרנות לתואר ראשון - מגוון מסלולי לימוד בתחום

לבד ממסלול תואר ראשון בספרנות ומידענות, ישנם מסלולים מרתקים של לימודי מידע לתואר ראשון, או תואר ראשון במידע וספרנות. אפשרות נוספת היא לימודי תואר שני בארכיונאות, תואר שני במדעי הספרנות, לימודי תעודה בתחום המידענות ועוד. 

ללמוד ספרנות ומידענות לתואר ראשון - תכנית הלימודים

לימודי ספרנות ומידענות לתואר ראשון הינם רב תחומיים, ומקיפים נושאים רבים, ומרתקים. לימודי מידענות ארגונית, ניהול אתרי אינטרנט, ניהול ספריה דיגיטאלית, מחקר איכותני, שיווק שירותי מידע, בלוגים ורשתות חברתיות, מודיעין עסקי, איתור מידע, מידע וחשיבה עסקית, טכנולוגיות מידע, מאגרי ידע טכנולוגיים, מסחר אלקטרוני, סביבה מתוקשבת, שיווק שירותי מידע, בניית מרכז קהילתי, מיומנויות מידע, תכנות, מאגרי מידע במדעי החברה וניהול תוכן דיגיטאלי הם רק חלק מהנושאים בהם עוסקים הסטודנטים במהלך לימודי תואר ראשון במידענות וספרות.

תוכנית לימודי ספרנות ומידענות לתואר ראשון איננה רק תיאורטית, אלא כוללת גם התנסות מעשית, הנקראת פרקטיקום. התנסות זו כוללת עבודה של ארבע שעות שבועיות במשך שנה בספריה, השתתפות בפגישה חודשית קבועה עם ראש התוכנית, דו"ח של הסטודנט על עבודתו, וכתיבת עבודת גמר בנושא. התנסות זו מאפשרת לסטודנט להכיר את התחום ולרכוש ניסיון כבר במהלך לימודי מידענות וספרנות לתואר ראשון, דבר שיקל את ההשתלבות בעבודה.

לימודי ספרנות ומידענות - תואר ראשון - השתלבות בעבודה ובלימודים מתקדמים

תואר ראשון בלימודי ספרנות ומידענות מאפשר השתלבות במגוון מקומות תעסוקה, כגון ניהול מידע בחברות היי טק, בעולם התקשורת, בתעשיית המידע על ענפיה השונים, ובמגוון ארגונים עסקיים. אפשרות נוספת היא עבודה בספריות, באינטרנט, או מחקר באקדמיה. לימודי תואר ראשון בספרנות ומידענות הם רק תחילת הדרך האקדמית, ומומלץ להמשיך ללימודי תעודה והשתלמויות במבחר נושאים או ללימודי תואר ראשון או תואר שני אחר. 

אוניברסיטאות המציעות לימודי מידענות / ספרנות לתואר ראשון

אוניברסיטת בר אילן
אוניברסיטת חיפה

שירות אישי חינם
לימודי ספרנות ומידענות
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?