מוסדות לימודים
המכללה האקדמית תל חי
המכללה האקדמית תל חי
תואר ראשון בעבודה סוציאלית
מיקום בארץ: תל חי
המכללה האקדמאית ספיר
המכללה האקדמאית ספיר
המכללה האקדמאית ספיר - לימודי BA בעבודה סוציאלית
מיקום בארץ: שדרות

לימודי עבודה סוציאלית

תואר ראשון בעבודה סוציאלית

עבודה סוציאלית מסייעת לאבחן ולפתור בעיות בתפקוד החברתי של בני אדם, במגוון אמצעים ודרכים. לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית מקנים מקצוע פרקטי ומבוקש, המאפשר להשתלב בקשת רחבה של מקומות תעסוקה. עבודה סוציאלית עוסקת בקשת רחבה של אוכלוסיות, ובהן נשים חד הוריות, משפחות במצוקה, בני נוער במצוקה, ילדים שעברו התעללות, מובטלים, נתמכי סעד לסוגיהם וילדים עם קשיים חברתיים ולימודיים. לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית מעניקים כלים מקצועיים מתקדמים, המאפשרים לעובדים הסוציאליים לנתח את המצב, להחליט כיצד לטפל בו, ולאיזה גורמים להפנות לשם המשך מעקב וטיפול. עבודתו של העובד הסוציאלי מלאת אתגרים, אך היא גם מתגמלת ומקנה תחושת סיפוק עצמי רב. מטרתם העיקרית של הלימודים היא הקניית כלים מקצועיים לשם ייעוץ, טיפול והגנה על זכויות האזרח, כמו גם התאמת המשאבים הנדרשים לשיקומו ולהבטחת השתלבותו בחברה כשווה. תפקידו של העובד הסוציאלי בא לידי ביטוי בעיקר במצבים של שינויים אישיים או חברתיים, קיפוח חברתי, משבר ומגבלות אישיות. במציאות דינאמית ומלאת משברים כמו שאנחנו חווים כעת, לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון הינם נחוצים במיוחד, מאחר והם יקבעו את דמותה החברתית של המדינה בעתיד. תפקידו של העובד הסוציאלי כולל קשר עם כל המגזרים באוכלוסיה, ומקנה היכרות נרחבת עם התרבויות השונות בחברה הישראלית.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית - מידע כללי

לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית אורכים שלוש שנים, ומקנים תעודת תואר B.A או B.S.W בעבודה סוציאלית. לימודי עבודה סוציאלית אפשריים כיום במוסדות אקדמיים רבים בארץ, אך מסלולי הלימוד משתנים בין המוסדות ומתעדכנים עם השנים. גורמים שמומלץ לקחת בחשבון בעת בחירת מוסד הלימודים הם רמת הסגל האקדמי, יוקרת התעודה המתקבלת וכמובן שכר הלימוד והמלגות השונות המוצעות. חשוב לציין כי מוסדות אקדמיים מסוימים מציעים לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון במסלול לימודי ערב, ומאפשרים גם לאנשים עובדים לרכוש השכלה אקדמית.

ללמוד תואר ראשון בעבודה סוציאלית - תנאי הקבלה

גורם חשוב לא פחות בעת חיפוש לימודים הוא כמובן תנאי הקבלה, אשר משתנים במידה ניכרת בין מוסדות הלימוד השונים. בדרך כלל יש צורך בפסיכומטרי וכן בבגרות מלאה, ולעתים נדרשים גם לעבור ראיון אישי או ועדת קבלה. במידה ולא עומדים בחלק או בכל תנאי הקבלה, ניתן להשתלב במסלול של לימודי מכינה קדם אקדמית, אשר מאפשרים להסתגל אל אופן הלימודים האקדמי הייחודי וגם לשפר את הציונים.

לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון - נושאי הלימודים

לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון נוגעים למגוון נושאים, וכוללים נושאים מרתקים בקשת רחבה של תחומים. שיטות בעבודה סוציאלית, יחסים בין אישיים בקבוצה, פסיכולוגיה התפתחותית, רווחה חברתית, מצוקה ומעורבות חברתית, מבוא למשפט, היבטים כלכליים של עבודה סוציאלית, מדינת הרווחה בישראל, ומיומנויות התערבות, שיטות ראיון והבניית הקשר המסייע הם רק חלק מלימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית.

קורסים ספציפיים של לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית כוללים נושאים דוגמת פוסט טראומה על גורמיו והשלכותיו, עוני ומאפייניו, החיבור בין תיאטרון קהילתה ועבודה סוציאלית, התערבות רגישה מבחינה תרבותית, מצוקות ודרכי טיפול של נשים במבט פסיכו חברתי, התמודדות משפחה עם מצבי אובדנות, היבטים יישומיים של עיצוב מדיניות, התמודדות במצבי לחץ ומשבר, ועוד.

ללמוד עבודה סוציאלית לתואר ראשון - אפשרויות התעסוקה

מקומות העיסוק הפתוחים בפני בוגר תואר ראשון בעבודה סוציאלית הם רבים ומגוונים. ניתן להשתלב במוסד לביטוח לאומי, ארגונים לסיוע חברתי, בתי חולים, לשכות לשירותים חברתיים, מוסדות לילדים ונוער, מוסדות פסיכיאטריים, ועוד. לאילו המעוניינים לעבוד במישור הקהילתי, מוצע מסלול מיוחד במהלך לימודי התואר, המאפשר התמחות מעשית בעבודה עם קבוצות וארגונים קהילתיים, והשכרה של בעלי תפקיד בשירותים החברתיים השונים. חשוב לציין כי רבים מקרב בוגרי לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית משתלבים במשרדי ממשלה או ארגונים חברתיים.

לימודי עבודה סוציאלית - תואר ראשון - אפשרויות להמשך הלימודים

לאחר לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון, ניתן כמובן להמשיך ללימודי תואר שני בעבודה סוציאלית. אפשרויות לימוד נוספות הן לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון, לימודי קלינאות תקשורת, לימודי חינוך או לימודי מדעי התנהגות נוספים. אפשרות נוספת היא לימודי תעודה והעשרה בנושאים משלימים, דוגמת לימודי הנחיית קבוצות, לימודי התמודדות עם שכול, לימודי ביבליותרפיה ועוד. בכל מקרה, מומלץ להמשיך ולהתעדכן בחידושים ובמחקרים האחרונים בתחום.

אוניברסיטאות המציעות לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
האוניברסיטה העברית בירושלים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת בר אילן

שירות אישי חינם
לימודי עבודה סוציאלית
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?