מוסדות לימודים
המכללה האקדמית גליל מערבי
המכללה האקדמית גליל מערבי
תוציא מעצמך את המקסימום
מיקום בארץ: עכו
הקמפוס האקדמי אחוה
הקמפוס האקדמי אחוה
אקדמיה מעשית
מיקום בארץ: איזור הדרום - סמוך לקרית מלאכי
אורנים, המכללה האקדמית לחינוך
אורנים, המכללה האקדמית לחינוך
פקולטה למדעי הרוח
מיקום בארץ: קריית טבעון

לימודי מזרח תיכון

תואר ראשון במזרחנות

לימודי מזרח תיכון, או מזרחנות, מקנים לסטודנט ידע רב על התרבות האסלאמית, על ההיסטוריה של המזרח התיכון, ויכולת דיבור בסיסית בשפה ערבית ספרותית. במציאות הפוליטית המורכבת של ימינו, חשוב יותר מתמיד להבין את הצד השני, ולימודי מזרח תיכון לתואר ראשון מהווים בסיס ידע הכרחי לשם היכרות.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון במזרח תיכון - מידע כללי

ההשפעה המדינית של המזרח התיכון על שאר העולם היא רבה מאוד, על אף היותו שטח גיאוגרפי מצומצם. לימודי תואר ראשון במזרח תיכון מסייעים להכיר בצורה מעמיקה את ההיסטוריה החברתית, הפוליטית והכלכלית של איזור זה, ולרכוש כלים מדעיים המאפשרים ניתוח וביקורת של טקסטים ספרותיים ודתיים מסוגים ותקופות שונות. מזרחנות הינו תחום לימודים מרתק ורב תחומי, המקיף קשת רחבה של נושאים מתחומי מדעי החברה והרוח. לימודי מדעי החברה, לימודי מדעי הרוח, לימודי מנהל ומדיניות ציבורית, לימודי היסטוריה, לימודי יחסים בין לאומיים, לימודי אדריכלות, לימודי גיאוגרפיה, לימודי אנתרופולגיה, לימודי פולקלור, תרבות ולימודי שפות הם רק חלק מהנושאים להם נחשפים הסטודנטים במהלך לימודי מזרח תיכון לתואר ראשון.

ללמוד תואר ראשון במזרחנות - מגוון מסלולי לימוד והתמחויות

תואר ראשון בלימודי מזרחנות מוצע בהתמחויות שונות, דוגמת מסלול ישראל והמזרח התיכון, מסלול המזרח התיכון, מסלול בהיסטוריה של המזרח התיכון, מסלול לימודי ערבית ואסלאם, לימודי אסלאם ומזרח תיכון, BA רב תחומי בהסטוריה של המזה"ת, תואר ראשון מדעי הרוח ו/או מדעי החברה עם התמקדות בלימודי המזרח התיכון, היסטוריה של המזרח התיכון, היסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה, ועוד. אפשרות נוספת היא לימודי תעודת הוראה, אשר מאריכים את הלימודים בשנה אולם מאפשרים להשתלב במערכת החינוך במגוון תפקידים מאתגרים.

לימודי מזרחנות לתואר ראשון - משך הלימודים והתעודה

לימודי מזרחנות אורכים שלוש שנים, ומזכים בתואר ראשון B.A במזרחנות.

לימודי מזרח תיכון לתואר ראשון - מה כדאי לברר לפני שבוחרים מוסד לימודים?

ניתן ללמוד מזרחנות במוסדות אקדמיים רבים ברחבי הארץ, אך כל מוסד מציע תוכנית לימודים בדגשים שונים. מומלץ לבדוק גם את רמת הסגל האקדמי ויוקרת התואר. דברים נוספים שכדאי להביא בחשבון הם גובה שכר הלימוד, והמלגות השונות המוצעות לסטודנט לתואר ראשון. חשוב לציין כי מוסדות אקדמיים מסוימים מציעים לימודי מזרח תיכון במסלול לימודי ערב, ומאפשרים גם לאנשים עובדים לרכוש השכלה אקדמית. בדומה ללימודי תואר ראשון במדעי הרוח במסלולים אחרים, גם לימודי מזרחנות לתואר ראשון אינם מציבים תנאי קבלה גבוהים.

ללמוד מזרחנות לתואר BA - תכנית הלימודים

לימודי תואר ראשון במזרח תיכון מאפשרים הכרות עמוקה עם התרבות הערבית לאורך התקופות השונות, על מנת להבין את הרקע ההיסטורי להתפתחות של תרבות מרתקת זו. קורסים דוגמת עיונים בכתבי טברי ומסעודי ההיסטוריים, ניתוח דקדוקי של טקסטים ערביים, יסודות השירה המודרנית, קוים מאפיינים בספרות הקלאסית, זמן ומרחב בפרשנות הקוראן, טקסטים על כופר נפש והדרמה הערבית המודרנית הם רק חלק מלימודי מזרחנות לתואר ראשון. בנוסף לכך, חובה על כל בוגר לימודי תואר ראשון במזרחנות לדעת ערבית ברמת דיבור בינונית.

לימודי מזרח תיכון ומזרחנות לתואר BA - אפשרויות התעסוקה 

לימודי מזרח תיכון מאפשרים לבוגרי תואר ראשון להשתלב כחוקרים או יועצים במגוון גופים, כמו גופים ממשלתיים, ארגונים פוליטיים, מכוני מחקר, חברות המקיימות קשרי מסחר ותרבות עם מדינות ערביות, או כעיתונאים בתקשורת. כן ניתן ללמוד לתעודת הוראה ולהשתלב במשרות במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית. לאלה הרוצים להמשיך למחקר על סוגיו השונים, מומלץ להמשיך ללימודי תארים מתקדמים בתחום, דוגמת תואר שני בלימודי ארץ ישראל. כמובן שתמיד ניתן להמשיך ללימודי היסטוריה כללית, לימודי סוציולוגיה, ועוד.

אוניברסיטאות המציעות לימודי מזרחנות לתואר ראשון

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
האוניברסיטה העברית בירושלים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת בר אילן
האוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי חינם
לימודי מזרח תיכון
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?