מוסדות לימודים
הקמפוס האקדמי אחוה
הקמפוס האקדמי אחוה
לימודי תואר ראשון במקרא
מיקום בארץ: איזור הדרום - סמוך לקרית מלאכי
מכללת אוהלו בקצרין
מכללת אוהלו בקצרין
לימודי הכשרה ליהדות
מיקום בארץ: קצרין
מכללת אורנים לחינוך
מכללת אורנים לחינוך
לימודי תואר ראשון ותעודת הוראה במקרא
מיקום בארץ: קריית טבעון
מכללת לוינסקי לחינוך
מכללת לוינסקי לחינוך
לימודי תואר ראשון ותעודת הוראה בתנ'ך
מיקום בארץ: תל אביב

לימודי מקרא

תואר ראשון במקרא

לימודי תואר ראשון במקרא חוקרים את הספר החשוב ביותר ביהדות, הלא הוא התנ"ך. בנוסף, לימודי מקרא עוסקים ברבדים שונים של הספרות המקראית, ומקנים היכרות מעמיקה עם השורשים והתרבות של העם היהודי.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון במקרא - מידע כללי

מקרא כולל את ספרי התנ"ך, ויש הנותנים לו משמעות רחבה יותר הכוללת את כל כתבי הקודש של הדת והמסורת היהודית. משום כך, לימודי מקרא לתואר ראשון עוסקים לא רק בניתוח ספרותי של הטקסט, אלא מרחיבים את היריעה וחוקרים את הרקע התרבותי בו הוא נוצר, איזה השפעה הייתה למקרא על היצירה היהודית לאורך הדורות, וכיצד המקרא משקף את ההיסטוריה של העם היהודי וכלל האנושות.

לימודי מקרא לתואר ראשון יכולים לעניין כל אדם ששואף להבין את הדת היהודית, אך גם אחרים. המקרא מהווה את הבסיס לשלוש הדתות הגדולות בעולם, ובשל כך נוגע לא רק ליהודים. לימודי תואר ראשון במקרא מרחיבים את ההשכלה האקדמית גם בתחומים הקשורים ללימודי מדעי החברה ולימודי מדעי הרוח השונים, דוגמת לימודי היסטוריה של עם ישראל, לימודי פילוסופיה, לימודי ספרות, לימודי לשון ובלשנות, לימודי יהדות ומחשבת ישראל, ועוד.

ללמוד תואר ראשון במקרא - מסלולי הלימוד ושילובים פופולריים

ניתן ללמוד מקרא לתואר ראשון בכמה מסלולי לימוד. מסלול חד חוגי מאפשר לסטודנט ללמוד את רוב השעות בחוג למקרא, ומעט מאוד יחסית בתחומים אחרים. מסלול דו חוגי, פירושו חלוקה שווה מבחינת שעות הלימוד הנחוצות לתואר ראשון בין מקרא למקצוע נוסף. אפשרות נוספת היא לימודי חטיבה, כוללים מספר שעות מצומצם בלימודי מקרא, והשאר בתחומי ידע אחרים. רבים בוחרים לשלב את לימודי תואר ראשון במקרא עם לימודי חטיבה בתחומים משלימים, דוגמת לימודי אנתרופולוגיה או לימודי היסטוריה.

לימודי מקרא לתואר ראשון - משך הלימודים והתעודה

לימודי מקרא, כמו שאר התחומים במדעי הרוח, אורכים שלוש שנים, ומזכים בתעודת בוגר תואר ראשון B.A במקרא.

ללמוד מקרא לתואר ראשון - מה כדאי לבדוק לפני ההרשמה?

ניתן ללמוד מקרא במוסדות אקדמיים רבים ברחבי הארץ, אך כל מוסד מציע תוכנית לימודים בדגשים שונים, ומומלץ לבדוק גם את רמת הסגל האקדמי ויוקרת התואר. דברים נוספים שכדאי להביא בחשבון הם גובה שכר הלימוד, והמלגות השונות המוצעות לסטודנט לתואר ראשון. כמו כן מומלץ לבדוק את תנאי הקבלה, אשר לרב הם אינם גבוהים, אך הדבר לא מצביע על רמת לימודים נמוכה, אלא על ביקוש נמוך ללימודי מקרא. בנוסף, מקומות לימוד מסויימים מציעים לימודי מקרא לתואר ראשון במסלול לימודי ערב, המאפשר גם לאנשים עובדים לרכוש השכלה אקדמית.

לימודי BA במקרא - נושאי הלימוד

לימודי מקרא לתואר ראשון הם רב תחומיים, ונוגעים בנושאים רבים ומגוונים. היסטוריה של עם ישראל, חקר הספרות המקראית בעת החדשה, ספרות עברית, היסטוריוגרפיה, לשון המקרא, חקר המקרא וביקורת המקרא, פרשנות יהודית לתקופותיה, לשון המקרא ולשונות קרובות, תרגומים עתיקים, מחשבת המקרא, הסיפורת והשירה במקרא, מעמדו של המקרא, פרשנות יהודית, אמונות ודעות במזרח הקדום, תלמוד, המזרח הקרוב הקדום, לשון עברית, ואמונות ודעות במקרא הם רק חלק קטן מהנושאים הנלמדים במסגרת לימודי תואר ראשון במקרא. לימודי  תואר ראשון במקרא הם לא רק תיאורטיים, אלא כוללים גם יציאה לשטח וסיורים באתרים בהם התרחשו המאורעות, בהדרכת מיטב המרצים.

ללמוד BA במקרא - אפשרויות התעסוקה וההתפתחות המקצועית

בוגרי תואר ראשון במקרא יכולים להשתלב במגוון מקומות תעסוקה, דוגמת רשות העתיקות, מוזיאונים, עריכת ספרים ועוד. סטודנטים רבים משלבים לימודי תואר ראשון במקרא עם לימודי תעודת הוראה או קורס מדריכי טיולים, המאפשרים לעבוד בהוראה והדרכה במגוון מסגרות. אפשרות נוספת היא לימודי תואר שני במדעי היהדות או תואר שני בלימודי ארץ ישראל, ועיסוק במחקר במוסדות האקדמיים השונים. כדאי לדעת שכיום ישנן מכללות דתיות, חרדיות ותורניות, המאפשרות ללמוד מקרא באווירה תורנית.

אוניברסיטאות המציעות לימודי מקרא לתואר ראשון

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
האוניברסיטה העברית בירושלים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת בר אילן

שירות אישי חינם
לימודי מקרא
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?