מוסדות לימודים
המכללה האקדמית להנדסה ירושלים
המכללה האקדמית להנדסה ירושלים
תואר ראשון בהנדסת חומרים מתקדמים
מיקום בארץ: ירושלים
המכללה האקדמאית ספיר
המכללה האקדמאית ספיר
לימודי תרבות, יצירה והפקה
מיקום בארץ: שדרות

לימודי הנדסת חומרים

תואר ראשון בהנדסת חומרים

הנדסת חומרים, כמשתמע משמה, חוקרת את התנהגות הכימית, הפיסיקלית, המכנית והסביבתית של מגוון חומרים, ומכונה לעתים הנדסת חומרים מתקדמים. לימודי הנדסת חומרים לתואר ראשון היו בתחילה חלק ממסגרת לימודי הנדסת מכונות, אך כיום, עם ההתפתחות המהירה בפיתוח תהליכים וחומרים חדשים בתעשיות הידע המתקדמות, יש להנדסת חומרים מקום מכובד משל עצמה. לימודי תואר ראשון של הנדסת חומרים הם אמנם תחום חדש, אך הוא מתפתח ומתעדכן במהירות רבה, בהתאם לתגליות המדעיות והטכנולוגיות האחרונות. הנדסת חומרים הינה תחום מרתק, העוסק בתיכנון חומרים ובטכניקות ייצור ועיבוד חומרים בטבע, ונוגעת במגוון תחומים בחיינו. בעקבות הפיתוחים הטכנולוגיים המתקדמים של השנים האחרונות, לימודי הנדסת חומרים זוכים לביקוש רב, ונחשבים לתחום מאתגר ויוקרתי במיוחד. במהלך הלימודים הסטודנטים מתוודעים לכל התחומים הקשורים להנדסת חומרים ותהליכים, ומשתלבים בכל תחומי התעשייה וחברות ההיי טק השונות. משך לימודי הנדסת חומרים לתואר ראשון, בדומה ללימודי תואר ראשון בהנדסה בתחומים אחרים, הוא ארבע שנים, ולאחר סיום הלימודים הבוגרים זכאים לתעודת בוגר במדעים בהנדסת חומרים B.Sc. כיום ישנו מגוון מצומצם של מוסדות אקדמיים המציעים לימודי תואר ראשון בהנדסת חומרים, דבר המשפיע על תנאי הקבלה.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בהנדסת חומרים - מידע כללי

תוכנית לימודי הנדסת חומרים לתואר ראשון עשירה ומרתקת, ומשלבת בין רקע מדעי בסיסי, והתמחות בהנדסת חומרים. במהלך השנים הראשונות הסטודנטים עוברים הכשרה מקיפה בתחומי המתמטיקה, הפיזיקה והכימיה הדרושים לצורך המקצוע. הכשרה זו נחוצה לשם הבנה של לימודי הטכנולוגיה, אשר מאפשרת להתעדכן יותר מאוחר בצורה עצמאית בחידושים טכנולוגיים והתקדמויות מדעיות. דבר זה רלוונטי במיוחד לעוסקים בהנדסת חומרים, בשל האופי הדינאמי של המקצוע.

ללמוד תואר ראשון בהנדסת חומרים - מה כוללים הלימודים?

חלק מהותי נוסף של לימודי הנדסת חומרים לתואר ראשון הוא התמחות במדעי ההנדסה השונים, דוגמת תהליכים וחומרים למיקרו אלקטרוניקה, התקנים אלקטרו אופטיים, עיבוד חומרים בשיטות מגוונות, שימושים וכשל של חומרים, מיקרוסקופיה אלקטרונית, ועוד מגוון רחב של נושאים. במקביל לחלק התיאורטי, הסטודנטים מתנסים בעבודה מעשית נרחבת במעבדות, כמו גם בפרויקט גמר. פרויקט הגמר בלימודי הנדסה כימית יכול להתבצע גם במסגרת עבודה בתעשייה, דבר המעניק הכשרה מעשית כבר תוך כדי לימודי התואר הראשון. פרויקט הגמר נערך בתיאום בין מנחה מהחברה המעסיקה לבין מנחה מהמוסד האקדמי של הסטודנט, ובין החברות בהן נערכו פרויקטי גמר ניתן למצוא את החברות המובילות במשק הישראלי דוגמת טסרה ישראל, אינטל, וישיי ואחרות.

לימודי הנדסת חומרים לתואר ראשון B.Sc - לימודים עם עתיד

הנדסת חומרים נמצאת בתקופה של התפתחות מהירה, ולימודי תואר ראשון מקנים לבוגר ידע בסיסי ומעשי המאפשר לו להשתלב במקומות עבודה רבים ומגוונים. הנדסת חומרים כוללת נושאים רבים, הנוגעים כמעט לכל המוצרים שנמצאים מסביבנו. בין המוצרים המשתנים לאור הידע החדש שנובע מהנדסת מוצרים ניתן למצוא תרופות, חומרי ניקוי, נייר, כלי תחבורה, דשנים לחקלאות, בשמים, ועוד. לימודי תואר ראשון בהנדסת חומרים מקנים לבוגר ידע המאפשר לו לעסוק בתהליך ייצור מוצר, מבחירת החומרים והתהליכים המתאימים, דרך הפיתוח והייצור, ופיקוח על תהליכי הייצור עד קבלת המוצר הסופי ובדיקת האיכות שלו.

ללמוד הנדסת חומרים לתואר ראשון - השתלבות בעבודה

בכל תחומי הייצור כיום קיימת תחרות עזה, ותפקידו של מהנדס חומרים הוא מציאת פתרונות לבעיות שונות, ומציאת דרך לייצור חומרים בדרך יעילה, זולה ובטוחה יותר למשתמש ולסביבה. בשוק התחרותי של ימינו ישנה חשיבות רבה להתייעלות, ובוגר לימודי הנדסת חומרים יכול לתת מענה לצרכים של כמעט כל מפעל או חברה תעשייתית. בוגר תואר ראשון בלימודי הנדסת חומרים יודע גם לפתח מוצר מקורי איכותי, ולרשום עליו פטנט. תכונה זו נדרשת בחברות רבות, ובמיוחד בתחום התרופות, המזון והאלקטרוניקה.

חשוב לציין כי לימודי הנדסת חומרים לתואר ראשון אינם סוף הדרך האקדמית, ומומלץ להמשיך בלימודים ולהתעדכן בחידושים הטכנולוגיים האחרונים. ניתן להשתלב בלימודי תואר שני במגוון תחומים, דוגמת לימודי הנדסה כימית, תואר שני בכימיה, ועוד. אפשרות נוספת היא לימודי הנדסה לתואר ראשון בתחומים אחרים, כגון לימודי הנדסת מכונות, לדוגמא. 

אוניברסיטאות המציעות לימודי ניתן ללמוד הנדסה כימית / הנדסת חומרים לתואר ראשון

הטכניון: מכון טכנולוגי לישראל
אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
אוניברסיטת תל אביב

שירות אישי חינם
לימודי הנדסת חומרים
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?