מוסדות לימודים

לימודי אדריכלות

תואר ראשון באדריכלות וארכיטקטורה

אדריכלות משלבת לימודי אמנות יחד עם לימודי הנדסה אזרחית, ומקנה הזדמנות ייחודית להטביע את החותם האישי על הסביבה. מסלול לימודי ארכיטקטורה הינו ארוך במיוחד, אך בסופו בוגרי לימודי אדריכלות לתואר ראשון זוכים בהסמכה יוקרתית ומשתלבים במגוון רחב של מקומות עבודה מבוקשים.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון באדריכלות - מידע כללי

ארכיטקטורה, או אמנות הבנייה, הינה אמנות עתיקת יומין אשר שורשיה נטועים בתחילת ההיסטוריה האנושית. לימודי אדריכלות לתואר ראשון הינם רב תחומיים ומרתקים במיוחד, וכוללים תחומים דוגמת אמנות, הנדסה, פיזיקה, עיצוב ואיכות סביבה. תפקידו של האדריכל הינו למעשה מציאת השילוב האופטימאלי בין דרישות הלקוח לבין אילוצים שונים, דוגמת שלכות אקוסטיות, שימושיות, התאמה לסביבה, נגישות ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות.

לימודי אדריכלות לתואר ראשון זוכים לביקוש רב במיוחד בשנים האחרונות, בעקבות חידושים טכנולוגיים מתקדמים אשר מאפשרים ליצור בניינים ייחודיים בטכניקות בנייה מתקדמות. ארכיטקטים מפורסמים דוגמת פיליפ סטארק מהווים מודל לחיקוי, ובעקבותיהם רבים מתעניינים בלימודי אדריכלות לתואר ראשון. נגישות לטרנדים עדכניים בעולם עיצוב פנים ואדריכלות, עליית המודעות לחשיבות של שימור בתים, וכמובן התפקיד המרכזי של איכות הסביבה והבנייה הירוקה שנובעת מכך הן סיבות מרכזיות נוספות למספר הרב של מתעניינים במסלול לימודי ארכיטקטורה לתואר ראשון בשנים האחרונות.

ללמוד תואר ראשון בארכיטקטורה - אפשרויות הלימודים בתחום

כיום ישנו מגוון רחב של לימודי אדריכלות, החל מלימודי תעודה הנמשכים שנתיים ועד לימודי תואר ראשון בארכיטקטורה אשר אורכים חמש שנים ומזכים בתואר ראשון B.Arch באדריכלות. המסלולים העיקריים של לימודי אדריכלות לתואר ראשון הם לימודי תואר ראשון בארכיטקטורה, אדריכלות, B.Arch.Ed; תואר ראשון בעיצוב פנים מבנה וסביבה; תואר ראשון B.A במדעי הרוח ותעודת בוגר באדריכלות ועיצוב פנים, וכן לימודי תואר ראשון B.L.A באדריכלות נוף.

מסלולים נוספים של לימודי אדריכלות כוללים לימודי תואר שני במגוון התמחויות, דוגמת תואר שני בארכיטקטורה, תואר שני בתכנון ערים ואיזורים, או תואר שני בבינוי ערים. עוד אפשרות היא דוגמת לימודי הנדסאי הנדסה אזרחית - הנדסת בניין, הנדסאי הנדסה אזרחית - תכנון מבנים, הנדסת חקלאות, הנדסאי הנדסה אזרחית - ניהול הבנייה, הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, הנדסאי אדריכלות נוף, וכן הנדסת סביבה. בנוסף, ישנם קורסים רבים בנושא לימודי אדריכלות, דוגמת עיצוב פנים, עיצוב גינון ונוף, עיצוב הבית וסביבת מגורים, פנג שואי, עיצוב דירה, אדריכלות ועיצוב פנים ועוד. בשל המגוון הרחב של מסלולי לימוד, כל אדם יכול למצוא את תחום ההתמחות המתאים לו ביותר, ולהשתלב במקצוע תוסס ומבוקש.

לימודי תואר ראשון באדריכלות - הליך קבלת ההסמכה

חשוב לציין כי לימודי תואר ראשון באדריכלות הינם הכרח על מנת לקנות את הזכות להירשם את רשם המהנדסים והאדריכלים הממשלתי, לשם קבלת מעמד של אדריכל רשום. רישום זה מאפשר תכנון מוגבל של מבנים, ותחום הלימודים קובע את סוג המבנה שמותר לאדריכל לתכנן. לאחר שלוש שנות עבודה מעשית אפשר להתקדם לקבלת מעמד של אדריכל רישוי, המאפשר לתכנן בתים ומוסדות בארץ. עם זאת, על מנת להגדיל את טווח האפשרויות המקצועיות העומדות בפני בוגרי לימודי אדריכלות לתואר ראשון, מומלץ להעשיר את הידע וללמוד תחומים נוספים בנושא.

ללמוד תואר ראשון בארכיטקטורה - תכנית הלימודים

מטרת לימודי אדריכלות לתואר ראשון הינה הכשרת האדריכל לתכנון בתים, והקניית מושגי יסוד באדריכלות לצד שיעורים במערכות בקרת בניין, שיטות ומודלים כמותיים בתכנון, מבנה ופרטי בניין, שיקולים כלכליים בבנייה, פסיכולוגיה למתכנן, תולדות הארכיטקטורה בימי הביניים, היבטים חברתיים של תכנון עירוני, מאור וחשמל, עיצוב פנים וריהוט, בקרת הסביבה ושיקולי אנרגיה בתכנון, שימושי מחשב בתכנון פיזי, טכנולוגיות בנייה, ולימודי אקוסטיקה מסייעים בכך. חשוב לציין כי לימודי ארכיטקטורה לתואר ראשון כוללים מספר רב במיוחד של עבודה ותרגול עצמי, בהנחייה של מרצים.

לימודי תואר ראשון באדריכלות דנים בצרכים המשתנים של ישראל על מגוון תרבויותיה, בצורך לגשר בין העבר ההווה והעתיד, במצוקת צמצום עתודות הקרקע הפנויות, בצפי לגידול משמעותי באוכלוסייה, בהתגברות הצפיפות בערים, ובדרך לשמור על איזון מורכב בין פיתוח ובנייה בהווה, לשימור איכות הסביבה למען הדורות הבאים. נושאים מרכזיים נוספים במהלך לימודי תואר ראשון בארכיטקטורה הם תקנות הבנייה של הרשות המקומית הרלוונטית, היכרות עם אילוצים הנובעים מתאורה וחשמל, ותכנון בית חסכוני וידידותי לסביבה במידת האפשר.

ללמוד תואר ראשון בארכיטקטורה (אדריכלות) - לבנות קריירה

לאחר סיום לימודי אדריכלות לתואר ראשון ניתן להשתלב במגוון מקומות תעסוקה. חברות בנייה, רשויות מקומיות ואזוריות ומשרדי תכנון שונים, כולם זקוקים לאדריכלים מקצועיים ומיומנים, בוגרי תואר ראשון. אפשרות נוספת היא פתיחת משרד פרטי ועבודה כעצמאי. לימודי תואר ראשון הם רק ההתחלה, וניתן להתקדם מבחינה מקצועית באמצעות לימודי תואר ראשון באמנות, לימודי הוראת אמנות, תעודת הוראה, איכות סביבה, עיצוב גראפי לתואר ראשון, תואר ראשון משולב בארכיטקטורה ומקצועות אחרים, הנדסת בניין, או תואר שני במנהל עסקים.

אוניברסיטאות המציעות לימודי תואר ראשון באדריכלות וארכיטקטורה

הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל
אוניברסיטת תל אביב

שירות אישי חינם
לימודי אדריכלות
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?