מוסדות לימודים
המכללה האקדמית להנדסה ירושלים
המכללה האקדמית להנדסה ירושלים
תואר ראשון בהנדסה פרמצבטית - הנדסת תרופות בשיתוף חברת טבע
מיקום בארץ: ירושלים

לימודי רוקחות

תואר ראשון ברוקחות

רוקחות הינו מדע השייך לעולם הרפואה, וכולל מגוון רחב של תחומים. לימודי תואר ראשון ברוקחות מקנים מקצוע מבוקש ומרתק, המאפשר לרוקחים להשתלב בקשת רחבה של תחומי תעסוקה. רוקחות הינו תחום לימודים מרתק, הנוגע בתחום מרכזי בחיים- הבריאות. לימודי תואר ראשון ברוקחות מתאימים לאנשים בעלי אחריות רבה ותשומת לב לפרטים, אשר מעוניינים לסייע לאנשים במגוון דרכים. לימודי רוקחות לתואר ראשון משלבים בין לימודי מדעי הבריאות לבין לימודי מדעי הטבע, ומקנים ידע אקדמי תיאורטי ומעשי המאפשר להשתלב במגוון רחב של תחומי תעסוקה, החל מבתי מרקחת, דרך צוותי ייעוץ בבתי חולים, ועד חברות מתקדמות לפיתוח וייצור תרופות. תוכנית לימודי תואר ראשון ברוקחות נמשכת בדרך כלל שלוש וחצי שנים, כאשר לאחר מכן יש להמשיך להתמחות של חצי שנה בבית מרקחת על מנת לזכות בהסמכת רוקח. קשת הנושאים של לימודי רוקחות לתואר ראשון הינה רחבה במיוחד, וכוללת קורסים דוגמת כימיה רוקחית, תרופתית ופיסיקלית, פתולוגיה כללית ומערכתית, פרמקותרפיה קלינית וייעוץ תרופתי, מערכות מתקדמות למתן תרופות, תזונה, פיזיולוגיה של האדם, ביולוגיה מולקולארית, תרופות ורוקחות, כימיה של חומרי טבע, לימודי יישומי מחשב, מכאניקה וחשמל לרוקחים, טוקסיקולוגיה וטוקסיקולוגיה קלינית, אימונולוגיה ואימונולוגיה קלינית, חשבון דיפרנציאלי ואינטגראלי, היסטולוגיה, מנהל רוקחי ודיני רוקחות, אנליזה תרופתית, מיקרוביולוגיה ועוד.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון ברוקחות - מידע כללי

כיום לימודי רוקחות לתואר ראשון מוצעים רק במגוון מצומצם של אוניברסיטאות בישראל, וישנם רבים הבוחרים בלימודי רוקחות לתואר ראשון בחו"ל. תנאי קבלה ללימודי תואר ראשון ברוקחות כוללים שילוב של ציון הבגרות עם הציון של בחינת הפסיכומטרי, ומשתנים בין מוסדות הלימודים השונים. גורמים נוספים אשר מומלץ לקחת בחשבון בעת ההחלטה היכן להשתלב בלימודי תואר ראשון ברוקחות, הם מידת היוקרה של התואר המתקבל, אפשרויות המשך ללימודי תואר שני ברוקחות, תואר שני בביולוגיה ומדעי החיים או תואר שני במדעי רפואה אחרים, מיקום גיאוגרפי ונגישות, שכר לימוד ומלגות שונות המוצעות לסטודנטים בלימודי רוקחות.

ללמוד רוקחות לתואר ראשון - מסלולי התמחויות מרתקים

לימודי רוקחות לתואר ראשון כוללים שלושה תחומים עיקריים, בהתאם למסלול ההתמחות. לימודי כימיה רפואית וחומרי טבע עוסקים בדרכים בהם חומרים ביולוגיים פעילים משפיעים על יצורים שונים. כימיה תרופתית, לעומת זאת, בוחנת וחוקרת סינתזה של תרופות ונושאים קשורים, דוגמת חומצות גרעין לטיפול תרופתי, תרכובות זרחן לטיפול במחלות סרטן, ועוד. מקצוע הפרמצבטיקה הינו המוכר ביותר מבין התחומים השונים בלימודי רוקחות לתואר ראשון, והוא עוסק במחקר ופיתוח של צורות שונות של מתן תרופות, דוגמת שיטות חדשניות העושות שימוש בשתלים רפואיים, מדבקות לעור, מולקולות ביולוגיות שונות, ועוד.

לימודי רוקחות לתואר ראשון - תנאי הקבלה

בשל תנאי הקבלה הגבוהים של לימודי תואר ראשון ברוקחות, רבים בוחרים בלימודי מכינה קדם אקדמית, על מנת להגדיל את הסיכוי להתקבל. מסלול נוסף המאפשר לשפר את הציונים הוא קורס הכנה לפסיכומטרי, או קורס הכנה לבגרויות.

ללמוד תואר ראשון ברוקחות - אפשרויות התעסוקה וההתפתחות המקצועית

לאחר סיום לימודי תואר ראשון ברוקחות הבוגרים זכאים לתואר B.Pharm ברוקחות, המאפשר להשתלב במגוון רחב של משרות. תחום התעסוקה המוכר ביותר הינו רוקח קהילתי בבית מרקחת, המספק למטופלים את התרופות ונותן הוראות שימוש. אפשרות תעסוקה נוספת הפתוחה בפני בוגרי תואר ראשון ברוקחות הינה רוקח בתעשייה, אשר נוטל חלק בתהליכי פיתוח, ייצור ואישור של תרופות חדשות. בנוסף, ניתן לעבוד כחוקרים ומרצים באקדמיה, בתעשיית הביוטק, בבקרה ופיקוח של מערכות הבריאות בגופים ממשלתיים שונים, בחברות מסחריות העוסקות ברוקחות, ועוד.

אפשרות נוספת העומדת בפני בוגרי לימודי תואר ראשון ברוקחות, היא לימודי תואר שני ברוקחות המאפשרים לעבוד בבתי חולים במתן ייעוץ לטיפול תרופתי, לאחר שהרופא קובע את האבחנה הרפואית. מסלולי לימוד נוספים המסייעים להתקדם מבחינה מקצועית כוללים תחומים דוגמת לימודי הנדסה כימית ולימודי רנטגנאות ודימות, או לימודי תואר שני במנהל עסקים לאלה השואפים להשתלב במשרות מפתח בתחום הבריאות בישראל. חשוב לציין כי תחום הרוקחות מתפתח ללא הרף, בהתאם לחידושים האחרונים במחקר ובמדע, ועל כן מומלץ להמשיך ולהתעדכן גם לאחר סיום לימודי תואר ראשון ברוקחות.

אוניברסיטאות המציעות לימודי רוקחות לתואר ראשון

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
האוניברסיטה העברית בירושלים

שירות אישי חינם
לימודי רוקחות
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?