מוסדות לימודים
הקמפוס האקדמי אחוה
הקמפוס האקדמי אחוה
אקדמיה מעשית
מיקום בארץ: איזור הדרום - סמוך לקרית מלאכי
מכללת אורנים לחינוך
מכללת אורנים לחינוך
הפקולטה לחינוך
מיקום בארץ: קריית טבעון

לימודי גיאוגרפיה

תואר ראשון בגיאוגרפיה

גיאוגרפיה הינה תחום עתיק יומין, העוסק בסביבת האדם ממגוון היבטים. לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה חוקרים את התנאים הפיזיים, כמו גם את הקשר ההדדי בין האדם לסביבה, מבחינה חברתית, עירונית, תרבותית, היסטורית וכלכלית.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה - מידע כללי

גיאוגרפיה, או תחום רישום כדור הארץ, שייכת למדעי כדור הארץ וחוקרת את התופעות הפיזיות הנמצאות בסביבת האדם ובסביבה הטבעית. לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון מעניקים היכרות נרחבת עם הגורמים להיווצרות אוקיינוסים ונהרות, התהליכים ההיסטוריים שהובילו ליישובם של מקומות ספציפיים, השפעות הסביבה הפיזית על חברות אנושיות במקומות שונים בעולם, ועוד.

לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון נוגעים בנושאים רבים, ממדעי הטבע ועד מדעי החברה והרוח. יש מגוון התמחויות נרחב במהלך לימודי גיאוגרפיה, ובכלל זה גיאוגרפיה חברתית, תכנון יישובי וסביבתי, גיאוגרפיה פוליטית, גיאוגרפיה כלכלית, גיאוגרפיה היסטורית, אקלים וקליימטולוגיה, גיאוגרפיה יישובית, אסונות טבע, ניהול משאבי טבע, גיאולוגיה, הידרולוגיה, ועוד.

לימודי גיאוגרפיה קלסית, כמו שכולם זוכרים מבית הספר, מתמקדים בנושאי אקלים, סביבה, ומשאבי מים וקרקע. התמחויות אחרות כוללות לימודי גיאוגרפיה היסטורית ומדינית, המתרכזת בנושאים כמו גבולות, משאבי מים, שלטון ומרחב, תוך ניתוח מעמיק של התהליכים ההיסטוריים והמדיניים בנושאים אלה. גיאו אינפורמטיקה מציעה להתמחות בנושאי חישה מרחוק וקרטוגרפיה, ומקנה לסטודנטים אפשרות תעסוקה במקצוע מבוקש. מסלול עיר, סביבה ותכנון חוקר את נושא התכנון העירוני, ניהול סביבתי, והאדם במרחב הגיאוגרפי.

תואר ראשון בגיאוגרפיה - מסלולי הלימוד ושילובים מומלצים

תואר ראשון בגיאוגרפיה מוצע במתכונת חד חוגית, המתמקדת בתחום זה וכוללת מספר מועט של קורסים מתחומים אחרים, או במתכונת דו חוגית המאפשרת לשלב את לימודי גיאוגרפיה עם תחום נוסף. שילובים נפוצים הינם לימודי גיאוגרפיה יחד עם פיתוח סביבתי, לימודי מדעי הטבע, לימודי ארכיאולוגיהלימודי מדעי המחשב, לימודי מדעי החברה, לימודי היסטוריה, או שילוב של גיאוגרפיה עם לימודי ארץ ישראל לתואר ראשון.

ללמוד תואר ראשון בגיאוגרפיה - משך הלימודים והתעודה

בדומה לתואר ראשון בתחומים אחרים, גם לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון אורכים שלוש שנים, ומזכים בתואר ראשון B.A בגיאוגרפיה.

לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון - מה כדאי לברר לפני שנרשמים?

כיום ישנם מוסדות אקדמיים רבים המציעים תואר ראשון בגיאוגרפיה, ובעת חיפוש לימודים מומלץ לבחון את רמת הסגל האקדמי ואת יוקרת מוסד הלימודים. גורמים נוספים שכדאי לבדוק הם תוכנית הלימוד ועדכנות הנושאים, גובה שכר הלימוד ואפשרות למלגות, תנאי קבלה, ומיקום גיאוגרפי ונגישות של מוסד הלימודים. בשל המספר הרב של אנשים עובדים אשר מבקשים להתקדם מבחינה מקצועית וללמוד גיאוגרפיה, מוסדות רבים מציעים לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה במסלול לימודי ערב.

ללמוד גיאוגרפיה לתואר ראשון - תכנית הלימודים

תוכנית לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה עשירה ומרתקת, ומשלבת לימודים עיוניים יחד עם סיורים ברחבי הארץ. גיאוגרפיה חברתית, כרטוגרפיה ספרתית וחישה מרחוק, גיאוגרפיה כלכלית, תכנון יישובי וסביבתי, גיאוגרפיה של מידע, אקולוגיה ואקו-גאומורפולוגיה, שימור אתרים ותכנון עירוני, מערכות מידע גאוגרפיות (G.I.S), לימודי אקלים, גיאוגרפיה תרבותית, גיאוגרפיה יישובית, גיאוגרפיה של הביטחון, סביבה ומשאבי טבע, גיאוגרפיה פוליטית, מדעי כדור הארץ וסביבת האדם הם רק חלק מלימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה.

לימודי BA בגיאוגרפיה - מה עושים בסיום הלימודים?

לאחר סיום לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה ניתן להשתלב במגוון רחב של מקומות תעסוקה, דוגמת גופים ציבוריים וממשלתיים כמו מרכז המיפוי הארצי של מינהל מקרקעי ישראל, רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, משרד הפנים, קק"ל, עיריות ומועצות מקומיות, ועוד. ניתן להשתלב במגזר הפרטי בחברות שונות, או לפתוח משרד פרטי ולעבוד כעצמאים. עם זאת, מומלץ להמשיך ללימודי תואר שני בגיאוגרפיה, תואר שני בלימודי ארץ ישראל או תואר שני בהיסטוריה על מנת להתקדם מבחינה מקצועית. 

אוניברסיטאות המציעות לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
האוניברסיטה העברית בירושלים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת בר אילן
האוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי חינם
לימודי גיאוגרפיה
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?