מוסדות לימודים

טכנאי כימיה

לימודי טכנאי כימיה

לימודי טכנאי כימיה מכשירים את הסטודנט לעסוק ביצור והפקה תעשייתית של כימיקלים. מכיוון שטכנאי כימי עוסק בהפיכת תהליך הייצור ליעיל מבחינה כלכלית, נהוג לכנות את תחום ההנדסה הכימית גם בשם הנדסת תהליך. הנדסה כימית מתערבת בתהליך הייצור של רוב המוצרים בימינו, אם בשימוש בחומרי גלם מסורתיים אך בצורות חדשות, ואם ביצירת חומרי גלם חדשים לגמרי.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי טכנאי כימיה - מידע כללי

התעשייה הכימית ותעשיית המזון בישראל הינם תעשיות גדולות המהוות חלק חשוב מהשוק הכלכלי, והן גדלות ומתפתחות ללא הרף. טכנאי כימיה מהווה את החולה המקשרת בין המהנדס לבין העובדים במפעל, ויש צורך הולך וגובר באנשי מקצוע איכותיים ומיומנים, אשר גם מעודכנים בטכנולוגיות החדישות, וגם בעלי כישורי תקשורת בין אישית גבוהים. למעשה, בתחומים רבים תפקידו של טכנאי כימיה דומה לזה של הנדסאי כימיה, ואף דומה לתפקידו של מהנדס כימיה. טכנאי כימיה נדרש לדעת ידע רב ובתחומים שונים, ולימודי טכנאי כימיה משלבים בין מגוון נושאים הנחוצים לעבודה השוטפת. משום שטכנאי כימיה מעורב בכל שלבי הייצור, עליו להיות בקיא בכל התהליך, משלבי התכנון הראשוניים, ועד לשלב בקרת האיכות על המוצר המוגמר. לעיתים טכנאי כימיה עורך עבודת מחקר במעבדה, ולכן עליו להיות בקי גם בתחום ידע זה.

קורס טכנאי כימיה - משך הלימודים ותנאי הקבלה

לימודי טכנאי אורכים שנתיים בלבד, לעומת ארבע שנים של תואר ראשון בהנדסה, וגם תנאי הקבלה קלים יותר. רוב המכללות דורשות תעודת בגרות מלאה כתנאי קבלה ללימודי טכנאי כימיה, ולימודי מכינה טכנולוגית או קדם הנדסאית מיועדים לאלה שאין להם תעודת בגרות מלאה ורוצים להשלים את המקצועות החסרים להם.

ללמוד להיות טכנאי כימיה - תכנית הלימודים 

לימודי טכנאי כימיה בהתמחות מזון או תרופות כוללים נושאים רבים, ובהם שיווק, מיקרוביולוגיה, אבטחת איכות, כימיה מכשירית, בטיחות וגיהות, שימושי מחשב, שימוש במאגרי מידע, כימיה כללית, כימיה אורגנית ואי אורגנית, הנדסת מזון, פורמלאציה של תרופות, פולימרים בשימוש הרפואה, תורת הרעלים, ביוכימיה ותזונה, מטבוליזם, חומרים פלסטיים, תברואת מזון, אוטומאציה, טכנולוגיה של מזון, פרמקולוגיה, ביולוגיה של התא, ופרמצבטיקה של תרופות.

קורס הכשרת טכנאי כימיה - אפשרויות התעסוקה וההתפתחות המקצועית

מי שסיים בהצלחה את לימודי טכנאי כימית זכאי לדיפלומת טכנאי מטעם המכללה בה למד, מה"ט, ומשרד החינוך. דיפלומה זו מאפשרת השתלבות במגוון תפקידים ואפשרויות עבודה, ובהם מפעלי מזון שונים, מעבדות מחקר, שיווק של חברות שונות, חברות קוסמטיקה, ומפעלים כימיים. לימודי טכנאי כימית הם רק ההתחלה, ומומלץ למי שרוצה להתפתח בתחום להמשיך ללימודים מתקדמים. ניתן לקחת קורסים והשתלמויות קצרים בנושאים שונים, או ללמוד לתארים מתקדמים בנושא הנדסה כימית, רוקחות, ביולוגיה ועוד. בכל מקרה, לימודי הטכנאי ייזקפו לזכותו של הסטודנט, ויקצרו את משך הזמן הדרוש לשם לימודי תואר נוסף.

שירות אישי חינם
טכנאי כימיה
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?