מוסדות לימודים

לימודי סוציולוגיה ותקשורת

תואר ראשון בסוציולוגיה ותקשורת

פירוש המונח סוציולוגיה ביוונית הוא תורת החברה ואכן, עוסקת הסוציולוגיה בחברה, בהתנהגות החברתית של הפרט, ביסודות הסדר החברתי ובתנאים החברתיים המשפיעים עליו. הניתוח הסוציולוגי עוסק במערכות חברתיות, המושתתת על יחסי הגומלים המתנהלים בין פרטים הממלאים תפקידים שונים ומנוהלת עלידי מוסדות חברתיים או דפוסים נורמטיביים כוללניים. עם מערכות אלו נמנות המשפחה, קבוצות סטטוס, המערכת הפוליטית, מעמדות וכו'. תקשורת פירושה החלפת מסרים בין שני גורמים או יותר, העשויים להיות בני אדם, בעלי חיים, מחשבים וכו'. לימודי תקשורת עוסקים בתקשורת שבין בני האדם ומתמקדים בתקשורת המונים, שהיא העברת מידע לקהל אנונימי, מגוון ורחב במיוחד, באמצעות אמצעי תקשורת כגון עיתונות כתובה, טלוויזיה, סרטים, ספרים וכו'. תקשורת ההמונים החלה להתפתח רק במאה ה-20 והתפתחותה הולכת וגוברת בקצב מואץ, לאור פיתוחם והתרבותם של אמצעי התקשורת. אם בעבר שימשו הללו להעברת מידע בלבד, הרי שכיום תפקידיהם הם כלכליים, חברתיים ומדיניים כאחד. המצאתו של האינטרנט שינתה גם היא את פני הדברים והעברת המידע היא כבר לא חד צדדית. יתרה מכך, באפשרותם של מקבלי המסר להגיב עליו באופן כמעט מיידי.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בתקשורת וסוציולוגיה - מידע כללי

רבים נרשמים ללימודי תקשורת על מנת להשתלב בעולם המדיה על סוגיה השונים, או לחילופין, כדי לעסוק במחקר בתחום התקשורת. הן לימודי סוציולוגיה והן לימודי תקשורת משתייכים למדעי החברה וחלק ממוסדות הלימוד מציעים תכניות לימודים המשלבות את שני תחומי הלימוד יחד. צרכן התקשורת הפך אקטיבי, וכעת הוא זה שמחליט לאיזו אינפורמציה ייחשף.

לימודי תקשורת סוציולוגיה לתואר ראשון - תכנית הלימודים

לימודי תקשורת וסוציולוגיה נמשכים כשלוש שנים ומזכים את בוגריהם בתעודת B.A בתקשורת וסוציולוגיה. לימודי סוציולוגיה ותקשורת נועדו להעניק לבוגריהם ידע תיאורטי נרחב וכלים מתודולוגיים יסודיים המשמשים לניתוח דפוסי יחסי הגומלין בין בני האדם ולניתוח המבנה החברתי. כמו כן, מבקשים לימודי סוציולוגיה ותקשורת להעניק לבוגריהם את היכולת לנתח ולהבין את התקשורת על היבטיה החברתיים, הפוליטיים, הטכנולוגיים, הכלכליים, המשפטיים, התרבותיים וכו' ולהתבונן על אמצעי התקשורת באופן ביקורתי. הסטודנט ללימודי תקשורת וסוציולוגיה לומד גם על יחסי הגומלין בין מוסדות התקשורת למוסדות החברתיים כדוגמת מערכת המשפט, מערכת החינוך והצבא. במסגרת לימודי סוציולוגיה ותקשורת יזכו התלמידים לבצע עבודות מחקר עצמאיות ולחקור נושאים חברתיים שונים ומגוונים. נושאי הלימוד בתכנית הלימודים של לימודי סוציולוגיה ותקשורת יעסקו, בין היתר, בתכנים הרלוונטיים לחברה ולתקשורת הישראלית באופן ספציפי, כדוגמת תהליכי המודרניזציה וקליטת העלייה בישראל.

ללמוד תואר ראשון בסוציולוגיה ותקשורת - דיסצפלינות מגוונות 

עשויים להשתנות בין מוסדות הלימוד השונים, אולם לרוב הם כוללים תכנים כגון: יסודות הפסיכולוגיה החברתית, מבוא לסוציולוגיה, פוליטיקה וחברה, מבוא לאנתרופולוגיה, לימודי מקורות היסטוריים ואינטלקטואליים של מדעי החברה, סטטיסטיקה, היכרות עם תיאוריות סוציולוגיות קלאסיות ומודרניות, שיטות מחקר, נשים, סוציולוגיה של עבריינות מחשב, היבטים חברתיים של רפואה, קהילה וחברה בישראל,  עירוניות בעידן הגלובליזציה, לימודי מגדר, סולידריות ותיאוריה חברתית, תקשורת ומגדר, תקשורת ככלי שרת, חשיבה חברתית, עיתונאות מקוונת, תיאוריות ומודלים, תורת הראיון, הופעה בפני מצלמה, עריכת חדשות, הנחיית שידור ועוד.

לימודי תקשורת וסוציולוגיה כוללים גם התנסות מעשית בכתיבה, עריכה, הפקה ועוד. ברוב מוסדות הלימוד המציעים לימודי תקשורת וסוציולוגיה, יכולים הסטודנטים לבחור במסלולי התמחות שונים, כמו כתיבה עיתונאית, הגשת תכניות רדיו, תקשורת מקוונת, הגשת תכניות טלוויזיה וכו'.

ללמוד סוציולוגיה ותקשורת לתואר ראשון – אפשרויות תעסוקה

בוגרי לימודי סוציולוגיה ותקשורת יוכלו למלא תפקידים רבים, כמו ייעוץ והשמה, ניהול כוח אדם, עריכה, פיתוח פורמטים חדשים, קריינות, הפקה ועוד ולהשתלב במקומות עבודה רבים כגון חברות סקרים, חברות השמה, חברות השיווק והפרסום השונות, ערוצי הרדיו והטלוויזיה השונים, מערכות העיתונים, חברות האינטרנט וארגונים שונים הפועלים בתחומים חברתיים. כמו כן, יוכלו בוגרי לימודי סוציולוגיה ותקשורת לעסוק בהוראת סוציולוגיה ותקשורת בבתי הספר, במידה ויש ברשותם תעודת הוראה. כדי לעסוק בסוציולוגיה באופן מקצועי, ייאלצו בוגרי לימודי סוציולוגיה ותקשורת לפנות ללימודים מתקדמים בסוציולוגיה.

לימודי תקשורת וסוציולוגיה לתואר BA - מגוון מוסדות לימוד אקדמיים

לימודי סוציולוגיה ותקשורת נלמדים בכמה מוסדות לימוד, ביניהם אוניברסיטת אריאל בשומרון ומכללת רמת גן. תנאי הקבלה עשויים להשתנות באופן ניכר בין מוסד לימודים אחד למשנהו.

שירות אישי חינם
לימודי סוציולוגיה ותקשורת
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?