מוסדות לימודים
המכללה האקדמית הדסה
המכללה האקדמית הדסה
מכללת הדסה ירושלים. תמיד מחוברים
מיקום בארץ: ירושלים

לימודי ביואינפורמטיקה

תואר ראשון בביואינפורמטיקה

ביואינפורמטיקה, או ביולוגיה חישובית, הינה תחום מדעי חדש ומתפתח במהירות. לימודי ביואינפורמטיקה משלבים בין מדעי המחשב, מדעי החיים, וטכנולוגיות מידע שונות וחדשניות, על מנת לעזור לארגן, לקטלג, לנתח ולפענח את הנתונים המדעיים החדשים, ובמיוחד בתחום פענוח הגנום האנושי. ביו אינפורמטיקה נחשב לתחום מדעי חדש יחסית, אשר התפתח על רקע ההתפתחויות האחרונות בעולם המחשבים אשר הביאו ליצירת כמות נתונים גדולה, המצריכה פיתוח של כלים מתקדמים ויעודיים לניהול הנתונים המאוכסנים ועיבודם. לימודי תואר ראשון בביואינפורמטיקה עוסקים בתחומים מרתקים, ומסייעים לפרויקטים חשובים לאנושות כולה כמו פרויקט מיפוי הגנום האנושי, מיפוי רצפים גנטיים באורגניזם שונים ועוד. ביו אינפורמטיקה למעשה מסייעת לאגד את הנתונים השונים, ולהפוך אותם למידע מובן ובעל משמעות לקידום המחקר והפיתוח. במהלך לימודי תואר ראשון בביו אינפורמטיקה הסטודנט נחשף לשימושים השונים של התחום, ובהם עזרה בפיתוח מתודולוגיות, תוכנות, וכלים מתוחכמים אחרים. כלים אלה מסייעים בתהליכי המחקר והפיתוח, ובכך מאפשרים לחוקרים בתחומי הביוכימיה, הביוטכנולוגיה, הרפואה, הביולוגיה המולקולארית, הגנטיקה, הפרמקולוגיה והחקלאות, להגיע לתוצאות איכותיות ומדויקות בזמן קצר יותר מבעבר, ובעלויות נמוכות יותר.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בביואינפורמטיקה - מידע כללי

לימודי ביואינפורמטיקה לתואר ראשון מתמקדים בהקניית כלים מקצועיים ויכולות שימוש בטכנולוגיות מחשב חדישות, לשם עיבוד נתונים כמותי ואיכותי מתוך מאגרי המידע הקיימים כיום. תחום מחקר מרכזי של ביו אינפורמטיקה הוא זיהוי המשמעות המדעית והפקת הערך המוסף המחקרי מהנתונים השונים, לצד פיתוח מתודולוגיות, תוכנות וכלים מתוחכמים. אלה מתבססים על ידע מתחומי המתמטיקה, הסטטיסטיקה והמחשבים,על מנת לייעל ולשפר את תהליכי המחקר והפיתוח בתעשייה ובאקדמיה. אנשי ביו אינפורמטיקה בוגרי תואר ראשון עונים על הצורך של החוקרים במציאת מידע, והביקוש בתחום זה עולה עם ההתקדמות הטכנולוגית הבלתי פוסקת של העידן המודרני.

ללמוד תואר ראשון בביואינפורמטיקה - למי מתאימים הלימודים?

לימודי תואר ראשון בביואינפורמטיקה מתאימים לאנשים המעוניינים ללמוד תחום אקדמי צעיר אך יוקרתי, המשלב תחומים רבים. עם זאת, יש לזכור שלימודי התואר הראשון כוללים קורסים רבים מתחום מדעי המחשב ומתמטיקה, בשילוב עם קורסים ממדעי החיים כמו ביולוגיה, כימיה ופיזיקה. לימודים תואר ראשון בביו אינפורמטיקה נחשבים מרתקים ומאתגרים, אך למי שאינו בעל חשיבה ריאלית ומדעית, יהיו קשים מאוד.

לימודי ביואינפורמטיקה לתואר ראשון - משך הלימודים

לימודי ביו אינפורמטיקה לתואר B.Sc במדעי המחשב או בביולוגיה בהתמחות ביואינפורמטיקה, אורכים שלוש עד ארבע שנים, בהתאם למוסד הלימודים.

ללמוד ביואינפורמטיקה לתואר ראשון - תכנית הלימודים

תוכנית לימודי ביו אינפורמטיקה לתואר ראשון עשירה ומגוונת, ומשלבת בין תחומי מדעי המחשב ומדעי החיים. מערכות תוכנה, מבני נתונים ואלגוריתמים, מיקרו מחשבים, שיטות חישוביות ומודלים חישוביים, רשתות מחשבים, קומבינטוריקה, שיטות הידור, מערכות ספרתיות מהירות, מעגלים משולבים, אלגברה, תכנות מונחה עצמים, תורת הקבוצות, מערכות קבצים, חיפוש ואחזור מידע באינטרנט, כימיה אורגנית ופיזיקאלית, כימיה כללית ואנליטית, ביולוגיה של התא, גנומיקה חישובית, ביולוגיה מולקולארית, מיקרוביולוגיה, ביוכימיה וגנטיקה, הם רק חלק מהנושאים של לימודי תואר ראשון בביואינפורמטיקה.

תואר ראשון B.Sc בביואינפורמטיקה - אפשרויות התעסוקה ולימודים מתקדמים

מאחר ותחום הביואינפורמטיקה הינו תחום חדש יחסית, מספר מקומות התעסוקה המוצע לבוגרי לימודי תואר ראשון בביואינפורמטיקה הוא מצומצם יחסית. אפשרויות העבודה בחברות מגוונות, וכוללות תכנון, פיתוח, וייצור של מכשור מדעי בתחום. מקומות עבודה נוספים הם משרדי פיתוח ממשלתיים, חברות תרופות, תעשיית הביולוגיה, ותעשיית המזון. בנוסף, ניתן להשתלב בתעשיית ההיי טק במגוון תפקידים, משום שלימודי תואר ראשון בביו אינפורמטיקה מקנים הכשרה דומה לזו של בוגר לימודי תואר ראשון במדעי המחשב.

לימודי ביואינפורמטיקה לתואר ראשון הם רק ההתחלה, ולבוגרים השואפים להגיע למשרות בכירות, מומלץ להמשיך ללימודי תואר שני בתחום, או ללימודי כימיה לתואר שני ולימודי הנדסה כימית לתואר שנילימודי מדעי המחשב או לימודי מדעי החיים הם אפשרות נוספת למי שרוצה להרחיב את השכלתו האקדמית. כמובן שתמיד ניתן לעבור לתחום מדע אחר, דוגמת רפואה או לימודי הנדסה, ובמקרה כזה לימודי התואר הראשון בביואינפורמטיקה יעמדו לזכות הסטודנט ויקצרו את משך הלימודים הדרוש ללימודי תואר נוסף.

שירות אישי חינם
לימודי ביואינפורמטיקה
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?