מוסדות לימודים
המכללה האקדמית הדסה
המכללה האקדמית הדסה
תואר ראשון במדעי האופטומטריה
מיקום בארץ: ירושלים

לימודי אופטומטריה

תואר ראשון באופטומטריה

אופטומטריה עוסקת בחקר בעיות שונות בתחום הראייה, ומשלבת בין לימודי מדעי הרפואה, מדעי החיים ומדעים מדוייקים. לימודי תואר ראשון באופטומטריה מקנים הסמכה לעסוק בהתאמת משקפיים ואמצעי שיפור ראייה אחרים, ומאפשרים להשתלב במגוון רחב של מקומות תעסוקה. אופטומטריה הינה מקצוע חדש יחסית, אשר התפתח בתחילת המאה הקודמת בעקבות החידושים הטכנולוגיים המתקדמים בתחום שיפור הראייה. בעבר לימודי אופטומטריה לא היו מוסדרים, והמקצוע עבר בצורה מסורתית בתוך המשפחה ללא הכשרה או פיקוח של משרד הבריאות. כיום לימודי אופטומטריה לתואר ראשון מנוהלים על ידי האגף למקצועות פרא-רפואיים במשרד הבריאות, וכוללים ידע אקדמי מקיף לצד התנסות מעשית נרחבת. לימודי אופטומטריה עוסקים במגוון רחב של נושאים הקשורים במדידת חדות הראייה, ובבכלל זה בדיקה וטיפול בבעיות ראייה שונות. אופטומטריסט מוסמך מסייע באבחון והתאמה של אביזרי שיפור ראייה המסייעים לשפר את איכות החיים, ובכלל זה בעיות בתפקוד העיניים, פזילות שונות, בעיות במיקוד הראייה, או קשיי ראייה אחרים. תפקידו הידוע ביותר של אופטומטריסט הוא זה כתיבת מרשם למשקפיים ועדשות מגע, אך בוגרי לימודי תואר ראשון באופטומטריה מסייעים גם באיתור בעיות סיסטמיות בגוף האדם המשפיעות על הראיה, ממליצים על תרגולי עיניים, ומסייעים בהמנעות ממצבים מוגדרים.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון באופטומטריה - מידע כללי

חשוב לציין כי לימודי אופטומטריה לתואר ראשון עוסקים בחקר העיניים, בדרך בה הן קולטות מידע ומעבירות אותו למוח, תקלות אפשריות בתהליך עיבוד המידע, אופן פעולת של משפרי פעולה כמו משקפיים ועדשות, כיצד לבצע ניתוח לייזר, ועוד. אופטיקאי, לעומת זאת, הוא הטכנאי שמכין בפועל את המשקפיים על ידי החיתוך וההתקנה של עדשות הראייה. אופטיקאי אינו חייב בלימודי תעודה כלשהם, ואסור לו לבצע בדיקות ראייה ללקוחות.

ללמוד תואר ראשון באופטומטריה - משך הלימודים ותנאי הקבלה

לימודי אופטומטריה לתואר ראשון אורכים ארבע שנים, ומזכים בסופם בתעודת תואר ראשון B.Optom במדעי האופטומטריה. תנאי קבלה ללימודי תואר ראשון באופטומטריה כוללים ראיון אישי, שליטה בשפה האנגלית, תעודת בגרות מלאה, וציון פסיכומטרי. מתעניינים בלימודי תואר ראשון באופטומטריה אשר אינם עומדים בחלק מתנאי הקבלה יכולים להשתלב בלימודי מכינה קדם אקדמית, אשר מסייעת לשפר את ציוני הבגרות והפסיכומטרי, ומאפשרת להסתגל בצורה הדרגתית לצורת הלימוד הייחודית לעולם האקדמי.

לימודי אופטומטריה לתואר ראשון - נושאי הלימוד

תוכנית לימודי תואר ראשון באופטומטריה עשירה ומרתקת, ומשלבת בין ידע אקדמי מקיף בתחומי ומדעי הטבע, מדעי החיים ואופטומטריה, התנסות מעשית במחלקות העיניים של בתי החולים. ראייה ירודה, ניהול מרפאה, עדשות מגע, תרפיה ויזואלית, אופטומטריה פדיאטרית וגריאטרית, תפישה ראייתית, ראייה חברתית, אפידמיולוגיה, התפתחות הילד, אופטומטריה תיאורטית וקלינית, ראייה דו עינית ואופטיקה ויזואלית הם רק חלק מהנושאים של לימודי תואר ראשון באופטומטריה. כאמור, במהלך הלימודים הסטודנטים עוברים התנסות מעשית בבתי חולים או בחנות פרטית, הכוללת ביצוע בדיקות ראייה בפיקוח אופטומטריסט מוסמך. לימודי אופטומטריה מאפשרים לעבוד בתחום כאשר הרשיון ניתן על ידי משרד הבריאות. בסיום לימודי אופטומטריה לתואר ראשון תוכלו לגשת למבחני רישוי של משרד הבריאות. 

ללמוד אופטומטריה לתואר ראשון - מה עושים בסיום הלימודים?

לאחר סיום לימודי תואר ראשון באופטומטריה ועמידה בכל הבחינות בהצלחה, הבוגרים זכאים לתעודת B.Optom במדעי האופטומטריה. השלב הבא בדרך להסמכה בתור אופטומטריסט הוא מעבר של בחינות הרישוי של משרד הבריאות, ורק לאחר מכן ניתן לקבל את ההסמכה המיוחלת. בפני אופטומטריסטים עומדות אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות, דוגמת השתלבות בבתי חולים, חנויות פרטיות, או מכוני ראייה. אפשרות נוספת היא פתיחה של עסק עצמאי, ועבודה בתור אופטומטריסט פרטי.

גם לאחר סיום לימודי תואר ראשון באופטומטריה יש לאן להתפתח מבחינה מקצועית ואקדמית, כמובן. לימודי אופטומטריה מוצעים כיום לתואר שני בלבד, אך בעתיד הקרוב יהיה ניתן להמשיך גם ללימודי תואר שלישי בתחום. אפשרות נוספת היא לימודי מקצועות הרפואה בתחומים משלימים.

שירות אישי חינם
לימודי אופטומטריה
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?