מוסדות לימודים

קורס כתיבה עיתונאית

לימודי כתיבה עיתונאית

העיתונות היא עולם ומלואו, וכמעט ואין נושא שבעולם החומק מעיסוקה – החל בזוטות כגון רכילות, דרך ביקורות מוסיקה, טלוויזיה, מחול ומסעדות וכלה בנושאים אשר ברומו של עולם – דוגמת כלכלה ופוליטיקה, ובתחקירים המשנים את פניה של המציאות-  שכן תחקיר עיתונאי אף הוביל להתפטרותו של נשיא ארה"ב ניקסון. הכתיבה העיתונאית, בדומה לכתיבה השיווקית, עריכת התוכן והכתיבה היוצרת דורשת, בראש ובראשונה, יכולת ניסוח והבעה מעולה, כמו גם יצירתיות, אולם מובן כי הכתיבה העיתונאית גם שונה מסוגות כתיבה אחרות, וכי על מנת להתמקצע בה דרושה היכרות מקיפה ומעמיקה עם התחום, כמו גם שלל כלים ייחודיים, הדרושים לכתב העיתונות המקצועי, הנמצא בחזית עולם התקשורת. רבים מכתבי העיתונות אינם נדרשים רק לעבודת כתיבה, אלא גם לכלים לביצוע תחקירים, איתור מקורות וכו', ועל כן מומלץ להירשם לאחד מהקורסים להכשרת כתבי עיתונות, באם ברצונכם להשתלב בעבודה בעולם מרתק זה. בעמוד זה תוכלו לקרוא מידע רב אודות הלימודים בקורס הכתיבה העיתונאית.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.
קורס כתיבה עיתונאית -  מידע כללי
תפקידו של כתב העיתונות הינו תפקיד חשוב מאין כמוהו, שכן פעמים רבות מעצבות כותרות העיתונים את דעת הקהל, ואת נושאי השיחה שילוו אותנו במהלך היום. אולם העיתונות מקיפה את כל תחומי העניין והדעת, ולא רק את הנושאים הבוערים שעל סדר היום הכלכלי, המדיני והביטחוני, וכל אחד יכול לעסוק בנושאים הקרובים אל ליבו – ויהא זה עולם התיאטרון, ביקורת רכב, עיצוב אופנה או כל נושא אחר. על כן, לימודי הכתיבה העיתונאית מתאימים לכל מי בידע, כלים ומיומנויות שיעזרו לו להשתלב בעבודה יצירתית ומרתקת, מלאת אתגר וסיפוק, בה הוא יוכל לעסוק בכל מה שמעניין אותו. בואו לקרוא מידע נוסף על לימודי הכתיבה העיתונאית.  

לימודי כתיבה עיתונאית -  למי מיועדים הלימודים?
הלימודים בקורס כתיבה עיתונאית מיועדים לאנשים יצירתיים ובעלי יכולת ביטוי גבוהה, סקרנים וחקרניים, המעוניינים להשתלב בעבודה מרתקת ככתבים – בעיתונות המודפסת, באתרי האינטרנט ובטלוויזיה. כן מיועדים הלימודים למעוניינים בכלים ומיומנויות לשיפור כתיבתם, ובייחוד לכתבי עיתונות מתחילים המעוניינים לשפר את כתיבתם. אם אתם מתעניינים בלימודי כתיבה עיתונאית, ייתכן כי תגלו עניין גם בלימודי תואר ראשון בתקשורת, לימודי עיתונאות או לימודי תעודה נוספים המתמקדים בכתיבה – לימודי כתיבה יוצרת, לימודי קופירייטינג או לימודי עריכת תוכן.

ללמוד כתיבה עיתונאית -  מהם תנאי הקבלה ללימודים?
תנאי הקבלה לקורס כתיבה עיתונאית משתנים בין מכללה למכללה ובין מוסד לימודים אחד למשנהו. בעוד חלק מהקורסים בתחום פתוחים בפני הקהל הרחב ואין הם מציבים כל תנאי קבלה, מוסדות לימוד אחרים מקבלים אל שורותיהם רק בעלי תעודת בגרות מלאה (לחלק ממוסדות הלימוד ניתן להתקבל גם על בסיס השלמת 12 שנות לימוד), אשר עומדים בהצלחה בריאיון אישי הבודק את מידת התאמתם ללימודים ולעיסוק בתחום. כמו כן, חלק מהמוסדות דורשים מהמועמדים להציג תרגילי כתיבה פרי עטם, או לעמוד במבחנים ייעודיים שונים (מבחן יכולת הבעה בעברית, לדוגמא) טרם קבלתם ללימודים. תעודת בוגר תואר ראשון מהווה יתרון משמעותי בקבלה לקורס בחלק ממוסדות הלימוד.

קורס הכשרת עיתונאים -  משך הלימודים ומתכונתם
משך הלימודים בקורס הכתיבה העיתונאית משתנה אף הוא בין המכללות ומוסדות הלימוד השונים בתחום. הקורסים הבסיסיים והקצרים בתחום כוללים, בדרך כלל, כ-50 שעות לימוד אקדמיות לערך, ואורכים כחודשיים- שלושה, ואילו קורסים מקיפים ומעמיקים יותר, כוללים בין 100 ל-300 שעות לימוד אקדמיות ונמשכים בין שלושה חודשים לשנה. הקורסים הארוכים והמעמיקים ביותר בתחום, המהווים הכשרה מקצועית מן הדרגה הראשונה, נמשכים כשנתיים – שלוש. לימודי הכתיבה העיתונאית מוצעים לעיתים גם כחלק מלימודי התואר הראשון בתקשורת, הנמשכים כשלוש שנים. חלק ממוסדות הלימוד בתחום מציעים אפשרות ללימודי ערב, כתך שגם אנשים עובדים או סטודנטים עסוקים, יכולים להשתלב בלימודים בזמנים הנוחים להם ביותר, וללא לוותר על ימי עבודה או לימודים.

ללמוד להיות עיתונאי - מהם נושאי הלימוד בקורס?
לימודי הכתיבה העיתונאית כוללים מגוון עשיר במיוחד של נושאי לימוד תיאורטיים ועיוניים מרתקים, לצד תרגולים שוטפים והתנסויות מעשיות מפתחות. אמנם נושאי הלימוד המדויקים משתנים מעט בין מכללה לרעותה ובין מוסד לימודים אחד למשנהו, אך, לעיתים קרובות, כוללים הלימודים את התכנים והנושאים הבאים: מבוא לתקשורת המונים, תולדות העיתונות, העיתונות בארץ ובעולם, יסודות הכתיבה העיתונאית, תפקיד העורך, צנזורה, מקורות מידע עיתונאיים, הריאיון העיתונאי, התחקיר העיתונאי, דיני תקשורת, מבנה הכתבה העיתונאית, כותרות, מערכת העיתון, איסוף מידע, שכתוב ועריכה, אתיקה מקצועית, כתיבה לעיתון, כתיבה למגזין, כתיבה שיווקית, כתיבת מאמר, כתיבה לאתרי אינטרנט ועוד מגוון נרחב של נושאי לימוד, המכשירים את הבוגרים ככתבים מקצועיים ואיכותיים, האוחזים במיטב הידע, הכלים והמיומנויות בתחום.

לימודי כתיבה עיתונאית – תעודה
בוגרי הלימודים, אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הקורס, יהיו זכאים לתעודת גמר, מטעם המוסד בו השלימו את לימודיהם.

ללמוד כתיבה עיתונאית - מה עושים בסיום הלימודים?  
בסיום הלימודים יוכלו הבוגרים להשתלב בעבודה ככתבים, עורכים ותחקירנים במערכות העיתונים, באתרי האינטרנט, בטלוויזיה וברדיו, ולהתמחות בכתיבה בתחומים הקרובים ביותר לליבם – בין אם ברצונם לעסוק בכתיבת ביקורות מוסיקה, כתיבת מדורי רכילות, כתיבה על נושאים מדיניים או על נושאי לייף סטייל וכו'.

קורס כתיבה עיתונאית - סיכום
לסיכום, אם אתם "מכורים" לעיתון ולא יכולים לפתוח את הבוקר בלעדיו, או אם אתם מוצאים את עצמכם נכנסים מידי כמה דקות לאתרי החדשות באינטרנט על מנת להתעדכן בדיווחים השוטפים (ועל אחת כמה וכמה אם אתם נכנסים לאתרים בכדי לבדוק את ההבדלים בהתייחסות של האתרים הגדולים למאורעות היום) – כנראה שהעיתונאות "זורמת בדמכם" וכי לימודי הכתיבה העיתונאית נועדו עבורכם. אז אם התברכתם ביכולת ביטוי גבוהה וביצירתיות – כל שנותר לכם הוא רק להירשם לאחד מהקורסים המעולים בתחום, על מנת לקבל את מיטב הידע, המיומנויות והכלים שיעזרו לכם להשתלב בעבודה בתחום ולהתחיל להשפיע בכתיבתכם על סדר היום. אז בואו ליהנות מלימודים מרתקים ומהכשרה איכותית – בואו ללמוד בקורס כתיבה עיתונאית.
שירות אישי חינם
קורס כתיבה עיתונאית
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?