מוסדות לימודים
מכללת אורנים לחינוך
מכללת אורנים לחינוך
לימודי תואר ראשון ותעודת הוראה בערבית
מיקום בארץ: קריית טבעון

לימודי ערבית

תואר ראשון בערבית

ערבית הינה השפה הרשמית השנייה במדינת ישראל, ועל כן חשוב במיוחד להבין ולדבר שפה זו. לימודי ערבית לתואר ראשון מאפשרים לא רק לדבר את השפה, אלא גם להכיר את התרבות הערבית ברחבי העולם.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בערבית - מידע כללי

ערבית משתייכת למשפחת השפות השמיות, וקרובה מאוד לעברית. משום כך, לימודי ערבית והבנת השפה נחשבים לקלים, ובמיוחד יחסית לשפות אחרות דוגמת רוסית או לטינית. חלק מהותי נוסף של לימודי ערבית לתואר ראשון הוא היכרות מעמיקה עם התרבות הערבית, ובכלל זה עיקרי תולדות הספרות הערבית הקלאסית והמודרנית. מעבר לכך, החוג מקנה לבוגרי תואר ראשון מיומנויות בשפה הערבית, המאפשרות להתבטא בעל פה ובכתב, וכן לתרגם מעברית לערבית.

ללמוד תואר ראשון בערבית - מסלולי הלימוד

תואר ראשון בלימודי ערבית אפשרי במסגרת של מסלול חד חוגי, או כמסלול דו חוגי בשילוב עם לימודי תחום אחרים. מומלץ לשלב את לימודי ערבית עם לימודי מזרח תיכון, לימודי לשון ובלשנות או לימודי ספרות, וזאת כדי להעשיר את מכלול הידע של הסטודנט, ולאפשר תחומי עיסוק רבים יותר. אפשרות נוספת היא לימודי ערבית לתואר ראשון יחד עם לימודי תעודת הוראה, דבר המאריך את לימודי התואר הראשון בעוד שנה, אך מאפשר לעבוד בהוראה עם סיום התואר.

לימודי ערבית לתואר ראשון - משך הלימודים והתעודה

לימודי ערבית אורכים שלוש שנים, ומזכים בסופם בתעודת בוגר תואר ראשון B.A ללימודי ערבית.

ללמוד ערבית לתואר ראשון - מה לבדוק לפני שבוחרים איפה ללמוד?

רוב המוסדות האקדמיים מציעים לימודי ערבית לתואר ראשון, אך כל מוסד מציע תוכנית לימודים בעלת דגשים שונים, ויש לשים לב להבדלים בין המוסדות. דברים נוספים שכדאי להתחשב בהם לפני ההרשמה הם איכות הסגל האקדמי וטיב ההוראה, מיקום גיאוגרפי, וכן שכר לימוד והמלגות המוצעות לסטודנטים של לימודי ערבית לתואר ראשון. חשוב לציין כי לימודי ערבית לתואר ראשון מציבים תנאי קבלה של עמידה במבחן כניסה לחוג הכולל ניתוח פעלים ויצירת פעלים.

לימודי BA בערבית - תכנית הלימודים

לימודי כל שפה, ובכלל זה לימודי ערבית, מצריכים שעות רבות של תרגול. לימודי התואר הראשון מציעים שיעורים בנושא דקדוק ערבי, חיבור ותרגום, תחביר ערבי, ותרגום מעברית לערבית. הלימודים כוללים גם הכרה עם התרבות הערבית, וקורסים בנושא התרבות הערבית בימי הביניים, שירה ערבית קלאסית, השלטון במאה הראשונה לאסלאם, עיון בהגותם של אנשי דת ופרוזה מודרנית, מסייעים להיכרות זו במהלך לימודי ערבית לתואר ראשון.

ללמוד BA תואר ראשון בערבית - מה עושים בסיום הלימודים?

לימודי תואר ראשון בערבית מסייעים לאנשי צבא ובטחון בשיפור התקשורת עם האזרחים הערביים, ותורמים גם למי שרוצה להשתלב במערכת הביטחון או במשרד החוץ. אפשרויות תעסוקה נוספות הפתוחות בפני בוגרי לימודי תואר ראשון בערבית הן גופים ממשלתיים, חברות פרטיות או גופים מסחריים המנהלים קשרי מסחר עם מדינות ערביות. אפשרות נוספת, כאמור, היא שילוב לימודי התואר הראשון עם לימודי הוראת ערבית, המאפשרים עבודה במשרד החינוך.

לימודי ערבית לתואר ראשון הם רק ההחלה, ומי שרוצה להכיר לעומק את התרבות הערבית יכול להמשיך ללימודי תואר שני ושלישי בתחום. אפשרויות נוספות הן לימודי תואר שני במדעי החברה, תואר שני בהיסטוריה או לימודי שפות זרות נוספות, להישאר באקדמיה בתור מרצים וחוקרים.

אוניברסיטאות המציעות לימודי תואר ראשון בערבית

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
האוניברסיטה העברית בירושלים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת בר אילן
האוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי חינם
לימודי ערבית
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?