מוסדות לימודים
מכללת אורנים לחינוך
מכללת אורנים לחינוך
הפקולטה לחינוך
מיקום בארץ: קריית טבעון
מכללת אוהלו בקצרין
מכללת אוהלו בקצרין
מכללה אקדמית לחינוך ולספורט
מיקום בארץ: קצרין
המכללה האקדמית בית ברל
המכללה האקדמית בית ברל
תואר ראשון ותעודת הוראה
מיקום בארץ: כפר סבא
מכללת סמינר הקיבוצים
מכללת סמינר הקיבוצים
סימן שאתה מצוין
מיקום בארץ: תל אביב
מכללת קיי
מכללת קיי
המכללה האקדמית לחינוך
מיקום בארץ: באר שבע
המכללה האקדמאית ספיר
המכללה האקדמאית ספיר
לימודי תרבות, יצירה והפקה
מיקום בארץ: שדרות
המכללה האקדמית עמק יזרעאל
המכללה האקדמית עמק יזרעאל
האקדמיה של הצפון
מיקום בארץ: עפולה
המכללה האקדמית בית ברל
המכללה האקדמית בית ברל
בית הספר לחינוך
מיקום בארץ: כפר סבא
מכללת רמת גן - לימודי האוניברסיטה הפתוחה
מכללת רמת גן - לימודי האוניברסיטה הפתוחה
לימודי תואר ראשון בחינוך
מיקום בארץ: רמת גן
מכון לנדר בירושלים
מכון לנדר בירושלים
אקדמיה בהתאמה אישית
מיקום בארץ: ירושלים
המכללה האקדמית תל חי
המכללה האקדמית תל חי
תואר ראשון בחינוך
מיקום בארץ: תל חי
בית הספר לאמנויות של סמינר הקיבוצים
בית הספר לאמנויות של סמינר הקיבוצים
סמינר הקיבוצים מכללה לחינוך ולאמנויות
מיקום בארץ: תל אביב
מכללת לוינסקי לחינוך
מכללת לוינסקי לחינוך
הכשרת מורים
מיקום בארץ: תל אביב
הקמפוס האקדמי אחוה
הקמפוס האקדמי אחוה
אקדמיה מעשית
מיקום בארץ: איזור הדרום - סמוך לקרית מלאכי
המכללה האקדמית גליל מערבי
המכללה האקדמית גליל מערבי
תוציא מעצמך את המקסימום
מיקום בארץ: עכו

לימודי חינוך והתמחות מעשית

תואר ראשון בחינוך והתמחות מעשית

חינוך הוא מקצוע מאתגר ורב אחריות, ומשום כך הסטודנטים הבוחרים במסלול של לימודי חינוך לתואר ראשון נדרשים להתנסות מעשית, נוסף על לימודים תיאורטיים.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בחינוך והתנסות מעשית - מידע כללי

על מנת לעסוק בחינוך, ולהשפיע על חייהם של אנשים אחרים, יש צורך בידע תיאורטי מעמיק ונוסף על כך במיומנויות פרקטיות. משום כך, לימודי חינוך לתואר ראשון כוללים התנסות מעשית נרחבת, המאפשרת לסטודנטים לחוות את חווית הלימוד וההוראה בגנים או בבתי ספר. חשוב לציין כי על מנת לעסוק בהוראה במערכת החינוך הפורמאלית אין די בלימודי תואר ראשון בחינוך בלבד, אלא יש ללמוד גם תעודת הוראה. עם זאת, מי שמבקש להכיר את עולם החינוך על מנת לעסוק בפן התיאורטי והמחקרי שלו, מסתפק על פי בלימודים התיאורטיים המוצעים במסגרת התואר, ומרחיב את ידיעותיו בתחומים אחרים הקשורים לעולם החינוך.

משך הלימודים של לימודי חינוך לתואר ראשון הוא שלוש שנים, ואילו הבחירה להוסיף לימודי תעודת הוראה למסלול זה מאריכה את משך הזמן הדרוש לשם קבלת התואר הנכסף בשנה. במהלך הלימודים הסטודנטים נחשפים למגוון רחב של תכנים תיאורטיים, ובמקביל מתנסים בהוראה במוסדות חינוך שונים. שילוב זה מאפשר להטמיע בצורה טובה יותר את החומר התיאורטי הנלמד, ולפתח סגנון הוראה ייחודי, המאפשר לבטא את הכישורים הספציפיים של המורה לעתיד.

ההתנסות המעשית של לימודי התואר הראשון בחינוך - מה כוללת ההתנסות המעשית?

מסלולי ההתנסות מגוונים, וכוללים ראשית צפייה וניתוח של שיעורים ללא התערבות. לאחר מכן, הסטודנטים מתחילים בעבודה פרטנית עם תלמיד, או עבודה עם קבוצה קטנה של תלמידים. חלק בלתי נפרד של ההתנסות המעשית כולל מפגשים שבועיים עם רכזי ההתנסות, על מנת לנתח מצבים ולדון בנושאים השונים אשר עלו מתוך המפגש עם המרכיבים השונים של בית הספר. מטרה נוספת של מפגשים אלו היא הכרת הצוות המקצועי של בית הספר, ובכלל זה אנשי מקצוע העובדים במערכת החינוך הפורמאלית דוגמת מורים, מחנכים, מנהלי בתי ספר, קלינאי תקשורת, אחראי שילוב, ובעלי תפקידים אחרים. עוד חלק מהותי של ההתנסות המעשית כולל שיח הדרכתי עם רכז ההתנסות בנושאים פדגוגיים כללים, ובפרט בתחום ההוראה. בנוסף, הסטודנטים מתנסים במהלך הפרקטיקום בסיוע למורה במטלות חינוכיות שונות דוגמת הכנת חומרי למידה או בדיקת דפי עבודה, בנייה והעברה של פרויקטים לימודיים שונים, וכן השתתפות בפרויקטים מיוחדים של בית הספר על פי הצורך.

לאורך ההתנסות המעשית במהלך לימודי חינוך, על הסטודנטים לעמוד במספר מטלות אקדמיות. מטרת המטלות היא לבחון את התקדמות הסטודנטים, וכן לסייע בהפנמה של החומר הנלמד. לשם כך, הסטודנטים נדרשים להגשה של דוחות תצפית, משובים רפלקטיביים וכן תובנות משיחות משוב. עם זאת, מספרן המדויק של המטלות אותן נדרשים הסטודנטים להגיש משתנה בין מוסדות הלימוד השונים, וכמו כן בהתאם לרקע האקדמי. אקדמאים במסלול של השלמה לתעודת הוראה במסגרת חינוך נדרשים להגיש על פי רוב פחות דוחות, אך כאמור מומלץ לבדוק זאת טרם ההרשמה עם צוות המזכירות במכללה או באוניברסיטה בה מעוניינים ללמוד.

לימודי חינוך לתואר ראשון והתנסות מעשית - מה בודקת ההתנסות המעשית?

הסטודנטים אשר משתתפים בהתנסות המעשית בבתי ספר או בגנים נדרשים לעמוד בסטנדרטים אקדמאיים וחינוכיים, כאשר לכל מוסד לימודים הנחיות התנהגות ועבודה שונות. על פי רוב, הסטודנטים נבחנים על פי יכולת התכנון וההכנה של השיעור, תוך בדיקה של מטרות השיעור ומידת השגתן בקרב התלמידים, גורמים נוספים אשר נבדקים הם התאמת אופן ההוראה לכיתה, האם השימוש בעזרי הוראה היה יעיל ומתאים, מבנה השיעור ומהלכו, ניהול הזמנים וחלוקת הזמן בין הפעילויות השונות, וניהול הכיתה. לסטודנטים אשר משתתפים בהתנסות המעשית ניתן חופש פעולה נרחב, אולם יש לזכור כי יש להימנע מביקורת ישירה כלפי אנשי הצוות במקום, ובמקום זאת לנהל דיונים תוך שמירה על דיסקרטיות מתאימה.

שירות אישי חינם
לימודי חינוך והתמחות מעשית
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?