מכללת סמינר הקיבוצים

תואר שני בחינוך סביבתי

חוגים נוספים במכללה

מכללת סמינר הקיבוצים מציעה לימודי תואר שני M.Ed במסלול חינוך סביבתי, באישורה של המועצה להשכלה גבוהה.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

הגידול המהיר באוכלוסייה יחד עם השינויים בסביבת המגורים של האדם הביא לעליה למודעות לסוגיות סביבתיות, ולימודי חינוך סביבתי מקנים למורים את הכלים המקצועיים הנחוצים על מנת לעסוק בסוגיות סביבתיות במערכת החינוך. נושאי הסביבה הופכים למרכזיים בסדר היום הציבורי, במיוחד במדינה צפופה כמו ישראל, ואחד מתפקידיה של מערכת החינוך הוא להכשיר את התלמידים למודעות לנושא איכות הסביבה.

לימודי חינוך סביבתי לתואר שני במכללת סמינר הקיבוצים עוסקים בקשר בין סוגיות סביבתיות ונושאים מתוך מדעי האדמה, מדעי החברה וההתנהגות, מדעי החיים והטבע ומדעי החינוך. כל אלה חושפים בפני המורה זווית ראייה רחבה יותר, המסייעת להתמודד עם בעיות יסוד בנושאי הסביבה מתוך גישה חינוכית וחברתית, ובמטרה לתרום לבתי הספר, לקהילה ולכלל החברה.

תוכנית לימודי תואר שניM.Ed בחינוך סביבתי במכללת סמינר הקיבוצים כוללת שלושה מרכיבים עיקריים. המרכיב המדעי כולל תחומי דעת ממדעי הטבע, לשם העמקה והרחבת הידע הקשור לנושא הסביבה, כאשר לימודי ביולוגיה סביבתית, מדעי כדור הארץ וכימיה וכמובן אקולוגיה מהווים חלק ממרכיב זה. המרכיב החינוכי בלימודי חינוך סביבתי עוסק בהיבטים האתיים, הפילוסופיים והאפיסטמולוגיים של התחום, ובכלל זה תכנון לימודים, הוראה ולמידה של נושאים סביבתיים. המרכיב החברתי ציבורי בתוכנית כולל קורסים ייחודיים בנושאי פוליטיקה וסביבה, פסיכולוגיה סביבתית, והיבטים ציבוריים ומשפטיים של איכות הסביבה בישראל.

לימודי חינוך סביבתי לתואר שני כוללים ארבעה סמסטרים על פני יומיים בשבוע, ואורכים שנתיים עד חמש שנים. תנאי קבלה לתוכנית זו כוללים תעודת הוראה, ידע מוכח במיומנות מחשב ואינטרנט, תואר B.Ed. בהתמחות מדעי הטבע לבית הספר העל-יסודי או תואר .B.Sc במדעי הטבע., וכן ציון 80 לפחות בלימודי התואר הראשון. מורים בעלי תואר אקדמי אחר יידרשו להשלמות מסוימות, בהתאם לתחום הלימודים. בנוסף, ניתן להכיר בקורסים בעלי זיקה לחינוך סביבתי מלימודי התואר הראשון, אך יש לבדוק זאת בצורה פרטנית טרם ההרשמה.

מגוון הנושאים בלימודי חינוך סביבתי לתואר שני במכללת סמינר הקיבוצים עשיר ומרתק, ומשלב בין לימודי חינוך ומתודולוגיה, לימודי מדעים, ולימודי חינוך וחברה. קורסים דוגמת סוגיות בהערכה של יוזמות חינוכיות, מבוא להידרולוגיה ולמשאבי המים בישראל, הסיור הלימודי כמודל לחינוך סביבתי, אבולוציה של האדם בהיבט סביבתי, פוליטיקה וסביבה, שטחים פתוחים בישראל והערכתם ומדיניות סביבתית במדינת ישראל מהווים רק חלק מתוכנית הלימודים.

עם סיום לימודי חינוך סביבתי לתואר שני במכללת סמינר הקיבוצים ניתן להשתלב במגוון רחב של תפקידים, דוגמת הנחיית פעילויות-שדה וסיורים, ייעוץ לפעילויות בחינוך סביבתי במסגרות של חינוך בלתי-פורמאלי וביצוען, פעילות בגופים ציבוריים העוסקים בנושאי סביבה בכלל ובחינוך סביבתי בפרט, השתלבות במגמת לימודי הסביבה בחטיבות העליונות של מערכת החינוך, הובלת תכניות של מעורבות קהילתית בנושאי סביבה, אחריות על חוגי העשרה בבתי-הספר או ריכוז פעילות סביבתית.

שירות אישי חינם
ייעוץ לימודים
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?