מוסדות לימודים
מכון שכטר למדעי היהדות
מכון שכטר למדעי היהדות
לימודי תואר שני בספרות עברית ויהודית
מיקום בארץ: ירושלים

לימודי תואר שני בספרות

תואר שני בספרות

ספרות היא תחום עשיר ורחב, הכולל מגוון רב של סוגי טקסטים, החל מימי העת העתיקה ועד ימינו. לימודי ספרות לתואר שני מסייעים לסטודנט להעמיק ולהרחיב את יסודות הידע בספרות, מקנים יכולת לנתח מבחינה אקדמית יצירות, מאפשרים חקירה של ז'אנרים שונים בספרות, ומקנים יכולת שיפוט וביקורת בנושאים ספרותיים.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר שני MA בספרות - מידע כללי

לימודי תואר שני בספרות מיועדים לכל מי שרוצה לדעת למה התכוון המשורר, לאלה ששואפים לחקור כיצד השפיעו שירים על החלוצים, או פשוט למי שמעדיף ספר טוב על פני יציאה לפאב. לימודי ספרות לתואר שני כוללים ניתוח והשוואות רבים של טקסטים, ויהיו קלים יותר לסטודנטים בעלי יכולת ניתוחית, וחשיבה ביקורתית.

לימודי ספרות לתואר שני מוצעים במגוון רחב של מוסדות אקדמיים, אך כל מוסד מציע תוכנית לימודים בדגשים שונים. מומלץ לבדוק גם את רמת הסגל האקדמי ויוקרת התואר. לימודי תואר שני בספרות מיועדים לבעלי תואר ראשון בספרות, אך גם מי שבאים מרקע אקדמאי שונה יכולים להצטרף למסלול לימודים זה, לאחר שילמדו את ההשלמות המתאימות. דברים נוספים שכדאי להביא בחשבון הם גובה שכר הלימוד, והמלגות השונות המוצעות לסטודנטים לתואר שני.

ללמוד תואר שני בספרות - מגוון מסלולי לימוד והתמחויות

ניתן ללמוד ספרות לתואר שני במגוון רחב של התמחויות, דוגמת התמחות בלימודי ספרות, ספרות עם ישראל, שפה וספרות אנגלית, ספרות עברית, שפה וספרות גרמנית, תלמוד וספרות העת העתיקה, ספרות כללית והשוואתית, ספרות ולשון עברית, פולקלור יהודי והשוואתי, שפה וספרות ערבית, ספרות משווה, שפה וספרות צרפתית, ספרויות זרות ובלשנות, ועוד.

נוסף על כך, לימודי ספרות לתואר שני מציעים בכל התמחות מגוון מסלולים לסטודנטים. לימודי תורת הספרות וספרות כללית חוקרים את הענפים של השונים של התחום, את הז'אנרים ויוצרים המרכזיים, ודנים בדומה ובשונה בין הסוגים, הזרמים והתקופות בספרות. לימודי ספרות עברית, לעומת זאת, מתמקדים בספרות העברית על סוגיה ותקופותיה, כאשר ללימודי הספרות הישראלית והעברית במאה העשרים ניתן דגש מרכזי.

לימודי ספרות לתואר שני - תכנית הלימודים 

תוכנית לימודי ספרות לתואר שני עשירה ומגוונת, וכוללת קורסים דוגמת לימודי חיבור וסגנון, טקסטואליות, מבוא לבלשנות, שירה, פונטיקה, תחביר, צורות ספרותיות, פואטיקה, ספרות השוואתית, יצירה, כתיבה יוצרת, סקירת הספרות האנגלית במאות ארבע עשרה עד שמונה עשרה, מבוא לתיאוריה ספרותית, ביקורת ספרות, חקר תרבות, תרבות ישראל, אנתרופולוגיה, רטוריקה, אלן בוסקיה ובעיית הזהות, מתודולוגיה, סיפורת, אסתטיקה של הספרות, ספרות ופילוסופיה, סיפורי אגדה, זרמים בתרבות ובספרות, תרגיל קריאה וניתוח טקסטים, המשפט המורכב, שירת המחאה הצרפתית במאות העשרים והעשרים ואחד, הרומן הצרפתי הפוסט מודרני, רטוריקה וארגומנטציה של הטקסט המאויר, תיאוריות ספרותיות, ועוד.

ללמוד ספרות לתואר שני MA - ומה עושים בסיום הלימודים?

לימודי ספרות לתואר שני מאפשרים אפשרויות תעסוקה שונות בעולם הספרות, בהוצאה לאור, או בתקשורת. אפשרות נוספת היא לימודי תעודת הוראה, המאריכים את הלימודים בשנה אך מאפשרים עבודה במשרד החינוך או לימודי טיפול בספרות - ביבליותרפיה. כן יכולים הבוגרים להמשיך וללמוד לימודי לשון ובלשנות, לימודי שפות זרות שונות, לימודי עריכה לשונית, ועוד.

שירות אישי חינם
לימודי תואר שני בספרות
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?