מוסדות לימודים
הקמפוס האקדמי אחוה
הקמפוס האקדמי אחוה
לימודי ספרות עברית
מיקום בארץ: איזור הדרום - סמוך לקרית מלאכי

לימודי פולקלור

תואר ראשון בפולקלור

פולקלור הינו אוסף היצירות העממיות של תרבות מסוימת, אשר מועברות מדור לדור. לימודי פולקלור לתואר ראשון מאפשרים להכיר סוגים שונים של יצירות, ובכלל זה מנהגי חגים, משחקים עממיים, כישוף עממי, אוכל מקומי ועדתי, שירים, מוזיקה עממית, סיפורים, הגדת עתידות, פתגמים, יצירות עממיות ועוד.

ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

לימודי תואר ראשון בפולקלור - מידע כללי

לימודי פולקלור מקנים את הכלים המדעיים הנחוצים לשם מחקר, כינוס ואיסוף של הפולקלור בתרבות מסוימת, ובכלל זה בחינה ומחקר של מכלול האספקטים המילוליים, הרוחניים והחומריים המאפיינים תרבות זו. כל תרבות עושה שימוש באמצעים אחרים להעברת מידע בין הדורות, ובכלל זה הוראה, חיקוי, בכתב, ע"י התקשורת בעידן המודרני, בעל פה, ועוד. לימודי תואר ראשון בפולקלור מקנים היכרות מעמיקה עם התרבות הנלמדת, ובכלל זה תולדותיה הקדומים ומאפייניה הנוכחיים. חשוב לציין כי לימודי פולקלור משלבים לימודים עיוניים אקדמיים עם לימודים מעשיים, ובכלל זה יישום של שיטות מחקר נהוגות בחקר הפולקלור או מדע הפולקלוריסטיקה.

ללמוד תואר ראשון בפולקלור - מסלולי הלימוד

בדרך כלל לימודי פולקלור הינם במתכונת דו חוגית, כלומר על הסטודנט לבחור חוג נוסף במהלך לימודי תואר ראשון. אפשרות נוספת היא לימודי חטיבה בפולקלור, במסגרת לימודי מדעי הרוח רב תחומי, לימודי מדעי ההתנהגות, לימודי אנתרופולוגיה, או לימודי מדעי החברה רב תחומי. מוסדות אקדמיים רבים מציעים לימודי פולקלור של תרבות מסוימת, בדרך כלל של לימודי יהדות ומחשבת ישראל. לימודי פולקלור נקראים לעיתים לימודי תרבות, לימודי דת ולימודי שפות, ובשל כך יש מסלולי לימוד רבים הנחשבים חלק מלימודי פולקלור.

לימודי פולקלור לתואר ראשון - תכנית הלימודים

לימודי פולקלור לתואר ראשון מכשירים את הסטודנט לאסוף ולמיין את הפולקלור של תרבות מסוימת, ולחקור אותה מכמה היבטים. לכל תרבות ביטויים רוחניים, חומריים ומילוליים משלה, ואלה מועברים מדור לדור באמצעות דרכי תקשורת שונות. חוקר הפולקלור מרכז את ההיסטוריה, הידע, המסורת, הדת והמנהגים של אותה תרבות ובוחן את מאפייניה. לימודי פולקלור בעצם חוקרים את השונה ואת הדומה בין תרבויות, דבר שמטבע הדברים משתנה ללא הרף. לכן, לימודי התואר הראשון בנושא מכשירים את הסטודנט ליכולת הבנה עצמאית בתחומים הייחודיים לתרבות העממית, תוך דגש על התרבויות העיקריות בישראל. לימודי התואר הראשון מקנים לסטודנט גם יכולת אקדמית לניתוח והשוואה בין תרבויות שונות.

התחומים אותם כוללים לימודי פולקלור לתואר ראשון הינם רבים ומגוונים. תיאטרון עממי, מנהגי חגים, חידות ופתגמים, קסמים וכישופים, ריקודי עם, בדיחות ואנקדוטות, דמונולוגיה, רפואה עממית, אגדות קדושים, פולקלור בדואי, משחקים, פולחן, תשמישי קדושה וקמעות, שירי ערש וקינות, טקסי נישואין וקבורה, מיתוסים ועלילות גבורה, תלבושות, הדת העממית, סיפורי עם, המנהגים והטקסים בחברה היהודית לאורך הדורות, פולקלור יהודי, ליטורגיקה, בלדות, טקסים, מעמד האישה, מאכלים מסורתיים ועוד הם רק חלק מהנושאים הנסקרים במהלך לימודי פולקלור.

ללמוד פולקלור לתואר ראשון - מה עושים בסיום הלימודים?

לימודי פולקלור לתואר ראשון אינם מקנים מקצוע פרקטי. עם זאת, מקומות עבודה רבים דורשים כיום תואר ראשון לפחות, ומסלול זה משלב בין עניין ואתגר, לרמת קושי לימודי נמוכה יחסית. כמובן שתמיד ניתן להישאר באקדמיה ולהמשיך ללימודים תואר מתקדמים, ונקודות הזכות שנצברו במהלך לימודי פולקלור לתואר ראשון יזקפו לזכות הסטודנט, ויקצרו את משך הזמן הדרוש ללימודי תואר נוסף.

אוניברסיטאות המציעות לימודי תואר ראשון בפולקלור

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע
האוניברסיטה העברית בירושלים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת בר אילן

שירות אישי חינם
לימודי פולקלור
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?