מוסדות לימודים

תכנית חותם

ללמד, להוביל, להשפיע

תכנית חותם הינה יוזמה של ארגון הג'וינט, משרד החינוך, תנועת "הכל חינוך" וקרן נעמי. מדובר בגרסה ישראלית לתוכנית Teach For All העולמית, תכנית שהחלה את דרכה בארה"ב ב-1992 וכיום פועלת ב-22 מדינות ברחבי העולם ומטרתה הענקת חינוך שיוויוני ברמה גבוהה לכל. 

חותם, התכנית הישראלית, שמה לעצמה למטרה להעניק חינוך שוויוני וברמה גבוהה לכל בני הנוער בישראל, תוך מתן תשומת לב מיוחדת לאזורי הפריפרייה הגיאוגרפית והסוציואקונומית בארץ.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

תכנית חותם שואפת לצמצום הפערים החברתיים במדינת ישראל ולשיפור החינוך בכל אזורי הארץ, על פי חזון המבוסס על שלושה יעדים מרכזיים:
1. הענקת הזדמנות לכל תלמיד בישראל לפגוש במורים בעלי מחויבות ומוטיבציה, ולרכוש כלים אשר יסייעו לו לבחור את עתידו ללא קשר לרקע החברתי כלכלי ממנו מגיע. 
2. הכשרת צעירים אקדמאים מצטיינים לנטילת חלק משמעותי ביצירת השפעה חיובית ארוכת טווח על מערכת החינוך בישראל ועל כל המארג החברתי בישראל.
3. להיות חלק מרכזי ובעל השפעה במאמץ הלאומי לגיוס הטובים ביותר למערכת החינוך ולמקצוע ההוראה.

על מנת לעמוד ביעדים מגייסת תכנית חותם סטודנטים לקראת סיום התואר ובוגרי תארים מצטיינים, בעלי מוטיבציה גבוהה ורצון לשינוי ולהשארת חותם בקרב תלמידים שלרוב איבדואת אמונם במערכת והמערכת איבדה את אמונה בהם.להיות מורה בתכנית חותם
המורים של תוכנית חותם, המכונים "חותמיסטים", נבחרים לתכנית בקפידה לאחר חמישה שלבי מיון ומתחייבים, במסגרת התכנית, ללמד בבתי ספר על יסודיים במשך שנתיים לפחות. בתמורה לכך הם מקבלים את כל הנדרש על מנת להיכנס ולהשתלב במהירות ובקלות במערכת החינוך ווהוראה: 
א. מתן תעודת הוראה מסובסדת מטעם אוניברסיטת חיפה ובית ברל. התעודה מוענקת לאחר לימודים של 3 סמסטרים (סמסטר קיץ של 5 שבועות ועוד שני סמסטרים של יום בשבוע החל מספטמבר 2012).
ב. הבטחת מקום עבודה, ותחילת עבודת ההוראה בבתי הספר כבר בספטמבר (בשנה הראשונה במקביל להמשך לימודי תעודת ההוראה ובשנה השנייה במשרה מלאה).
ג. בעת ההכשרה - מענק מלגת קיום בנוסף למשכורת משרד החינוך.
ד. החל מהשנה השנייה סבסוד שכר לימוד אקדמאי-אוניברסאי לצורך לימודי המשך (לימודי תואר שני לבחירת המשתתף).
ה. מתן תמיכה וליווי של גורמים מקצועיים לכל אורך הדרך: נציג של חותם המלווה את המורים בכל שלב, חונך בתוך בית הספר ומנחה פדגוגי מטעם בית ברל.

בסיום שנתיים של הוראה תחת דגלה של תוכנית חותם בוחרים מורי התכנית האם להמשיך במסלול הבוגרים של התוכנית, אם בתחום המקצועי אותו למדו, אם בהוראה ואם בניהול חינוכי.

קבלה לתכנית חותם: שלבי המיון
תנאי הקבלה לתכנית חותם:
* בעלי תואר ראשון בממוצע ציונים המאפשר להם קבלה עתידית ללימודי תואר שני
* בעלי תואר שני 
* סטודנטים הנמצאים בשנת לימודיהם האחרונה לתואר ראשון או שני ומסיימים את חובותיהם האקדמיות בשנה זו 
* בעלי ניסיון הדרכתי / ניסיון ניהולי או פיקודי / ניסיון הוראתי או חינוכי 
* בעלי רקע בעשייה חברתית
* מקצועות ההוראה אליהם מכשירה התכנית הם: לשון, אנגלית, כימיה, פיזיקה, ביולוגיה, מתמטיקה, תנ"ך,ספרות, גאוגרפיה, היסטוריה ואזרחות. 

שלבי מיון מתקדמים:
מועמדים אשר נמצאו מתאימים לתכנית ייבחנו ביכולותיהם: להנחות שיעור, לעשות תחקור, להשתלב בצוות ולהובילו. כמו כן יתבקשו המועמדים לפרוס את תפיסותיהם החינוכיות ולהפגין מוטיבציה. 
בנוסף, תיבחן מידת ההתאמה של המועמדים לתכנית: היבטים אישיותיים, היבטים טכניים, ראיון עם נציג חותם, מידת התאמתו של המועמד לבית הספר אליו שובץ וראיון עם מנהל בית ספר המיועד.

שירות אישי חינם
תכנית חותם
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?